For extreme power, the HyperDeck Studio 4K Pro combines all the features of the HD models with advanced processing for Ultra HD production. Its SDI has been upgraded to full 12G-SDI with a loop 12G-SDI output, plus two independent 12G-SDI outputs so you can play ProRes 4444 files for true Ultra HD fill and key. The HDMI connections and support for ProRes and DNx formats automatically switch between SD, HD, and Ultra HD standards. Like the other models, H.264 is included for SD and HD, while H.265 is used for Ultra HD recording. Networking has been upgraded to 10G Ethernet for incredible speed, and you also get dual redundant AC power supplies for maximum reliability. HyperDeck Studio 4K Pro — extreme performance for Ultra HD workflows.
1,755.00 USD
| sdi-video-inputs | 1 |
|---|---|
| sdi-video-outputs | 2 |
| sdi-monitor-outputs | 1 |
| sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G. HDMI 2.0 Video Inputs 1 HDMI 2.0 Video Outputs 1 Built in Speaker Mono |
| audio-output | 1 x 6.35 mm headphone jack. |
| screen | 2.2 inch LCD. |
| timecode-connections | 1 x XLR In, 1 x XLR Out. |
| reference-connections | 1 x BNC In, 1 x BNC Out. Tri-Sync or Black Burst. |
| sdi-audio-inputs | 16 channels embedded audio. |
| sdi-audio-outputs | 16 channels embedded audio. |
| hdmi-audio-inputs | 8 channels embedded audio. |
| hdmi-audio-outputs | 8 channels embedded audio. |
| remote-control | 1 x RS-422 In, 1 x RS-422 Out. |
| recorder-configuration | Via user interface or Blackmagic HyperDeck Ethernet Protocol. |
| ethernet | 10Gb/s |
| computer-interface | 1 x USB Type-C 3.1 Gen 2 (up to 10Gb/s) for external drive recording, webcam out, software configuration and updates. |
| sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 2K DCI Video Standards 2Kp23.98 DCI, 2Kp24 DCI, 2Kp25 DCI, 2Kp29.97 DCI, 2Kp30 DCI |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 4K DCI Video Standards 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI, 4Kp29.97 DCI, 4Kp30 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081-1, SMPTE 2081-10, SMPTE 2082-1, SMPTE 2082-10, SMPTE 2084 and SMPTE 2108-1. |
| sdi-metadata-support | HD RP188 and closed captioning CEA-708. HDR Metadata supported on SDI. |
| supported-hdmi-formats | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL, 720p50, 720p59.94, 720p60, 1080i50, 1080i59.94, 1080i60, 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60, 2Kp23.98 DCI, 2Kp24 DCI, 2Kp25 DCI, 2Kp29.97 DCI, 2Kp30 DCI, 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60, 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI, 4Kp29.97 DCI, 4Kp30 DCI |
| audio-sampling | Television standard 24-bit, 48 kHz sample rate. |
| video-sampling | 4:2:2 YUV |
| color-precision | 10-bit |
| color-space | REC 601, REC 709, REC 2020. 33 point 3D LUTS can be applied to SDI monitor out. |
| hdr-support | Hybrid Log-Gamma, ST2084 300, ST2084 500, ST2084 800, ST2084 1000, ST2084 2000, ST2084 4000, ST2084. |
| multi-rate-support | Auto detection of SD, HD, 6G-SDI and 12G-SDI. |
| copy-protection | HDMI input is unable to capture from copy protected HDMI sources. Always confirm copyright ownership before capture or distribution of content. |
| media | 2 x 2.5 inch disc slots 2 x SD card slots 1 x USB-C 3.1 Gen 2 expansion port for external recording of SD, HD, 2K DCI, Ultra HD and 4K DCI. |
| media-type | SATA-II or SATA-III 2.5 inch solid state media. UHS-I and UHS-II SD cards. |
| media-format | Can format media to ExFAT (Windows/Mac) or HFS+ (Mac) file systems. |
| supported-codecs | ProRes HQ QuickTime, ProRes 422 QuickTime, ProRes LT QuickTime, ProRes Proxy QuickTime for all formats up to 2160p60. Playback only of ProRes 4444 QuickTime up to 2160p60 with auto routing of fill and key over SDI A and B outputs. DNxHD 220x, DNxHD 220x MXF, DNxHD 145, DNxHD 145 MXF, DNxHD 45, DNxHD 45 MXF for 720p and 1080p HD formats up to 60fps.DNxHR HQX, DNxHR HQX MXF, DNxHR SQ, DNxHR SQ MXF, DNxHR LB, DNxHR LB MXF for 2K DCI and 2160p formats up to 60fps. H.265 SDI 4:2:2 10-bit, H.265 High 4:2:0 10-bit, H.265 Medium 4:2:0 10-bit, H.265 Low 4:2:0 10-bit for all 2160p formats up to 60 fps. H.264 SDI 4:2:2 10-bit, H.264 High 4:2:0 8-bit, H.264 Medium 4:2:0 8-bit, H.264 Low 4:2:0 8-bit for all formats up to 1080p60. |
| control | Built in Control Panel 16 buttons for transport and device control with search dial featuring electronic clutch and 2.2 inch color display. |
| external-control | RS-422 deck control, SDI start/stop, timecode run. Includes Blackmagic HyperDeck Ethernet Protocol. Supports remote FTP file upload. |
| software-included | Blackmagic OS Blackmagic HyperDeck Setup |
| internal-software-upgrade | Loaded at system start, or via Blackmagic HyperDeck Setup using USB port. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later. Windows 10, 64-bit. |
| displays | Built in 2.2 inch LCD for video, audio and timecode monitoring and menu settings. LED bezel indicator lights around SSD media slots and LED indicator lights above the SD media slots. |
| power-supply | 2 x Internal 100 – 240V AC 50/60Hz. 1 x 4 pin XLR 12V DC In for external power supply or battery use. |
| power-usage | 100 W max. |
| physical-installation | 1 rack unit height. |
| environmental-specifications | Operating Temperature 0° to 40° C (32°to 104° F) Storage Temperature -20° to 60° C (-4° to 140° F) Relative Humidity 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | HyperDeck Studio 4K Pro |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.