Smart Videohub CleanSwitch 12x12 — precise switching. Perfect sync. The Smart Videohub CleanSwitch 12x12 is a compact 6G-SDI router featuring built-in re-synchronizers on every input for perfectly clean switching between sources of the same video standard. It can even operate as 12 independent re-synchronizers, automatically re-timing incoming SDI feeds with professional accuracy. Supporting 12 inputs and 12 outputs, it handles virtually any SD, HD, or Ultra HD format — even multiple formats at once. Clean switching is seamless between sources that share the same frame rate and video standard. An elegant machined metal front panel with LCD display lets you preview video and manage routing directly using dedicated buttons and a precision spin knob. Plus, Ethernet control makes remote configuration effortless. Clean switching. Elegant control. Professional performance.
1,645.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 12 x 10-bit SD-SDI, HD-SDI and 6G-SDI. |
|---|---|
| connections-sdi-video-outputs | 12 x 10-bit SD-SDI, HD-SDI and 6G-SDI. |
| connections-sdi-rates | 3 |
| connections-video-input-re-sync | On all 12 inputs for clean switch. |
| connections-sdi-reclocking | On all SDI outputs. |
| connections-reference-input | Tri-Sync or Black Burst. |
| connections-control-panel-connection | Ethernet. |
| connections-serial-control-connection | RJ-6 RS-422. |
| connections-multi-rate-support | Auto detection of SD, HD or 6G-SDI. Simultaneous routing of 4K, HD and SD video. |
| connections-updates | USB |
| connections-front-panel-router-control | 12 buttons for local control of Videohub. 6 buttons and scroll wheel for control of LCD display or RJ45 Ethernet. |
| connections-router-configuration | Via front panel LCD or RJ45 Ethernet. |
| connections-rs-422-router-control | 1 x input for controlling router crosspoint switching. |
| standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL. |
| standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 |
| standards-2k-video-standards | 2K DCI 23.98p, 2K DCI 24p, 2K DCI 25p; 2K DCI 23.98PsF, 2K DCI 24PsF, 2K DCI 25PsF |
| standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30 |
| standards-4k-video-standards | 4K DCI 23.98p, 4K DCI 24p, 4K DCI 25p |
| standards-sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 424M, SMPTE 425M Level A and B , ITU-R BT.656 and ITU-R BT.601. |
| standards-sdi-video-sampling | 4:2:2 and 4:4:4 |
| standards-sdi-audio-sampling | Television standard sample rate of 48kHz and 24 bit. |
| standards-sdi-color-precision | 10-bit 4:2:2 and 4:4:4 |
| standards-sdi-color-space | YUV or RGB. |
| standards-sdi-auto-switching | Automatically selects between SD-SDI, HD-SDI, and 6G-SDI on each input. |
| standards-sdi-metadata-support | Video payload identification ancillary data as per SMPTE 352M. |
| control-built-in-control-panel | 12 buttons for local control of Videohub with 6 buttons and scroll wheel for menu control. 2.2 inch color display. |
| control-external-control-panel | Includes Blackmagic Videohub software control panel for Mac and Windows. Supports Blackmagic Smart Control and Blackmagic Master Control hardware panels. Includes Blackmagic Videohub SDK and Ethernet Videohub Control Protocol. |
| software-software-control | Router control included free for Windows™ and Mac™. |
| software-internal-software-upgrade | Via included updater application. |
| operating-systems-mac | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later. |
| operating-systems-windows | Windows 10, 64-bit. Windows 11. |
| display-built-in-lcd | Built in LCD for video and menu settings. |
| power-requirements-power-fail-protection | Router connections preserved and restored instantly at power on. |
| power-requirements-power-supply | IEC power cable required. 100 – 240V AC input. |
| physical-installation | 1 rack unit size. Less than 6 inches deep. |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40° C (32° to 104° F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included-items | Smart Videohub CleanSwitch 12×12; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.