The Ultimatte 12 8K is an advanced real-time compositing processor, designed for flawless keying of live action video with next-generation broadcast graphics, virtual sets, and more. Featuring new algorithms and refined color science, it delivers exceptional edge handling, color separation, and spill suppression, along with unmatched color fidelity. Its high-performance Quad Link 12G-SDI architecture supports HD, Ultra HD, and 8K, with sub-pixel processing for images of extraordinary quality. Ultimatte 12 8K — real-time compositing, perfected for the future of broadcast.
7,879.00 USD
| sdi-video-inputs | 32 |
|---|---|
| sdi-video-outputs | 20 |
| sdi-video-loop-outputs | 20 reclocked SD, HD, Ultra HD, 8K for corresponding inputs. |
| sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G. |
| video-input-re-sync | On all inputs. |
| reference-connections | 1 x BNC In, 1 x BNC Out. Tri-Sync or Black Burst. |
| gpio | DE15 |
| ethernet | Up to 10Gb/s for device control and loading stills into Media Pool. |
| computer-interface | 1 x USB-C 3.0 for device configuration and software updates. |
| sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 8K Video Standards 4320p23.98, 4320p24, 4320p25, 4320p29.97, 4320p30, 4320p50, 4320p59.94, 4320p60 |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081-1, SMPTE 2081-10, SMPTE 2082-1, SMPTE 2082-10, SMPTE 2081-12, SMPTE 2082-11 and SMPTE 2082-12. |
| video-sampling | 4:2:2 |
| color-precision | 10-bit |
| color-space | REC 601, REC 709, REC 2020. |
| multiple-rate-support | Auto detection of SD, HD, 6G-SDI, 12G-SDI, 2SI Quad Link 12G-SDI, 2SI Dual Link 12G-SDI and 2SI Quad Link 6G-SDI. |
| foreground | 4 x 12G-SDI In with Loop Out |
| background | 4 x 12G-SDI In with Loop Out |
| background-matte | 4 x 12G-SDI In with Loop Out |
| garbage-matte | 4 x 12G-SDI In |
| holdout-matte | 4 x 12G-SDI In |
| layer | 4 x 12G-SDI In with Loop Out |
| layer-matte | 4 x 12G-SDI In with Loop Out |
| fill | 4 x 12G-SDI |
| matte | 4 x 12G-SDI |
| program | 4 x 12G-SDI |
| talent | 4 x 12G-SDI |
| monitor-in | 4 x 12G-SDI for monitor cascade |
| monitor-out | 4 x 12G-SDI For monitoring Program, Foreground Input, Background Input, Combined Matte, Internal Matte, Fill Out, Layer Input, Background Matte Input, Garbage Matte Input, Holdout Matte Input, Layer Matte Input, Processed Layer Matte, Processed Holdout Matte, Processed Garbage Matte, Processed Background Matte, Screen Correction. |
| background-still-image-formats | TGA, TIFF, BMP, PNG, JPG. |
| background-with-alpha-still-image-formats | TGA, TIFF, BMP. |
| layer-image-still-image-formats | TGA, TIFF, BMP, PNG, JPG. |
| layer-with-alpha-still-image-formats | TGA, TIFF, BMP. |
| garbage-matte-still-image-formats | TIFF, BMP, PNG, JPG. |
| holdout-matte-still-image-formats | TIFF, BMP, PNG, JPG. |
| media-pool-memory | 6GB non-volatile internal storage. |
| displays | Built in 5 inch color display for device name, video preview, audio meters and menus. |
| control | Front Panel 5 inch color display with 3 menu buttons and spin knob. |
| control-connection | Network or direct Ethernet connection to a computer running Ultimatte Software Control or Ultimatte Smart Remote 4. |
| software-control | Ultimatte Software Control supported on Mac™ or Windows™ computers. |
| hardware-control-panel | Ultimatte Smart Remote 4 |
| software-updates | Using USB-C or Ethernet connection to Mac™ or Windows™ computers. |
| configuration | Ultimatte IP address is set via the front panel or Ultimatte setup utility connected via USB. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later. Windows 10, 64-bit. Windows 11. |
| power-supply | 2 x Internal 100-240V AC, 50/60Hz |
| power-usage | 218W |
| optional-accessories | Ultimatte Smart Remote 4 |
| physical-installation | 2 rack units height. |
| environmental-specifications | Operating Temperature 0° to 40°C (32° to 104°F) Storage Temperature -20° to 60°C (-4° to 140°F) Relative Humidity 0% to 90% non-condensing. |
| whats-included | Ultimatte 12 8K |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.