Blackmagic Cloud Store Max 48TB — maximum speed. Maximum creativity. The Blackmagic Cloud Store Max 48TB is an ultra-high-performance flash storage solution designed for demanding film and television workflows — all in a compact 1RU design. Featuring a 48TB capacity with a 12-card RAID 0 flash memory core, it delivers incredible speed for simultaneous multi-user access without slowdown. With four 10G Ethernet ports, a 100G Ethernet QSFP connection for high-speed copper or long-range optical fiber links, plus USB-C and Blackmagic Cloud sync for global file distribution, it’s built for modern collaborative production. Blazing fast. Ultra compact. Built for the world’s best creators.
10,995.00 USD
| connections-10g-ethernet-ports | 4 x RJ45 Ethernet 100/1000/10G BASE-T |
|---|---|
| connections-100g-ethernet-ports | 1 x QSFP28 Ethernet 100G BASE-T |
| connections-usb-c-port | 1 x USB 3.0 (up to 5Gb/s). Supports Ethernet Over USB |
| connections-sdi-monitor-outputs | 1 |
| connections-hdmi-monitor-outputs | 1 |
| connections-computer-interface | USB-C or Ethernet for shared file access, configuration and software updates. |
| file-sharing-protocol-protocol | SMB |
| file-sharing-protocol-computer-connections | 200 max. |
| cloud-synchronization-aws-s3 | Amazon Web Services S3 sync. |
| storage-storage-type | M.2 NVMe SSD |
| storage-total-capacity | 48TB |
| displays-sdi-monitor-out-standards | 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| displays-hdmi-monitor-out-standards | 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| displays-monitor-out-displays | Device Name, storage capacity and use, Cloud Sync status, User Activity, Hardware Status, storage map, network data rate graph. |
| displays-front-panel-display | Built in 2.2 inch LCD for settings and storage name, capacity and use. |
| displays-status-indicator | Front LED: white = normal operation; red = disk fault. |
| control-built-in-control-panel | 3 buttons, 2.2 inch color display and spin knob for menu settings. |
| control-external-control | USB-C or Ethernet for configuration and software updates. |
| software-software-included | Blackmagic Cloud Setup Utility; Blackmagic Proxy Generator Lite; Internal software upgrade via Blackmagic Cloud Setup using USB-C port. |
| operating-systems-mac | Mac 14.3 Sonoma or later. |
| operating-systems-windows | Windows 10, 64-bit. Windows 11. |
| power-requirements-power-supply | Internal 100 – 240V AC 50/60Hz with IEC C14 mains input. |
| power-requirements-power-inputs | 1 x IEC C14 mains input; 1 x 4-pin XLR +12V DC input. |
| power-requirements-power-usage | 150 W |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40° C (32°to 104° F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included-items | Blackmagic Cloud Store Max 48TB; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.