Blackmagic Cloud Store Mini — compact design. Incredible speed. The Blackmagic Cloud Store Mini is a high-performance network storage solution built into a slim rack-mount design. With a 10G Ethernet connection and four internal M.2 flash memory cards running in parallel RAID 0, it delivers extremely fast file access, even when multiple users are working simultaneously. Perfect for post-production, broadcast, and collaborative editing — it’s fast, efficient, and ready for any creative team. Ultra-compact. Ultra-fast. Built for collaboration.
3,295.00 USD
| connections-10g-ethernet-ports | 1 x Ethernet 100/1000/10G BASE-T |
|---|---|
| connections-1g-ethernet-ports | 1 x 100/1000 BASE-T |
| connections-usb-c-port | 1 x USB 3.0 (up to 5Gb/s). Supports Ethernet Over USB |
| connections-hdmi-monitor-outputs | 1 |
| connections-computer-interface | USB-C or Ethernet for shared file access, configuration and software updates. |
| file-sharing-protocol-protocol | SMB |
| file-sharing-protocol-computer-connections | 50 max. |
| cloud-synchronization-aws-s3 | Amazon Web Services S3 sync. |
| storage-storage-type | M.2 NVMe SSD |
| storage-total-capacity | 16TB |
| displays-hdmi-monitor-out-standards | 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| displays-monitor-out-displays | Device Name, storage capacity and use, Cloud Sync status, User Activity, Hardware Status, storage map, network data rate graph. |
| displays-status-indicator | Front panel LED illuminates white (normal operation) or red (disk fault). |
| device-control-external-control | USB-C or Ethernet for configuration and software updates. |
| software-software-included | Blackmagic Cloud Setup Utility; Blackmagic Proxy Generator Lite; Internal software upgrade via Blackmagic Cloud Setup using USB-C port. |
| operating-systems-mac | Mac 14.3 Sonoma or later. |
| operating-systems-windows | Windows 10, 64-bit. Windows 11. |
| power-requirements-power-supply | Internal 100 – 240V AC 50/60Hz with IEC C14 mains input. |
| power-requirements-power-inputs | 1 x IEC C14 mains input; 1 x 12V DC locking 5.5 mm barrel connector. |
| power-requirements-power-usage | 35W |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40° C (32°to 104° F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included-items | Blackmagic Cloud Store Mini 16TB; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.