This model includes all the features of ATEM SDI, plus built-in streaming and real-time recording of 5 video streams. That means you can capture a clean feed of every input for true multi-cam editing. A DaVinci Resolve project file is also saved, so you can open your live production instantly, remix audio, and add cinematic color correction. ATEM SDI Pro ISO — live production, ready to refine.
875.00 USD
| total-video-inputs | 4 |
|---|---|
| total-outputs | 3 |
| total-aux-outputs | 2 |
| total-audio-inputs | 2 x 3.5mm stereo mini jack. |
| total-audio-outputs | None, embedded audio only. |
| timecode-connection | None |
| sdi-video-inputs | 4 x 3G-SDI, 10-bit HD switchable. 2 channel embedded audio. |
| video-input-re-sync | On all 4 SDI inputs. |
| frame-rate-and-format-converters | On all 4 SDI inputs. |
| sdi-program-outputs | 2 |
| ethernet | Ethernet supports 10/100/1000 BaseT for live streaming, software control, software updates and direct or network panel connection. |
| computer-interface | 1 x USB Type-C 3.1 Gen 1 for external drive recording, webcam out, software control, software updates and panel connection. |
| hd-video-input-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60 |
| hd-video-output-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| video-streaming-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| ultra-hd-video-standards | None |
| video-sampling | 4:2:2 YUV |
| color-precision | 10-bit |
| color-space | Rec 709 |
| colorspace-conversion | Hardware based real time. |
| upstream-keyers | 1 |
| downstream-keyers | 1 |
| advanced-chroma-keyers | 1 |
| linear-luma-keyers | 2 |
| transition-keyer | DVE only. |
| total-number-of-layers | 5 |
| pattern-generators | 1 |
| color-generators | 2 |
| dve-with-borders-and-drop-shadow | 1 |
| interface | Minimum monitor resolution of 1366 x 768. |
| audio-mixer | 6 input x 2 channel mixer. Selectable On/Off/Audio-Follow-Video per channel plus separate gain control per channel. Level and Peak metering. Plus new Fairlight audio enhancements: Compressor, Gate, Limiter, 6 bands of parametric EQ. Master gain control. |
| analog-input | Unbalanced stereo |
| analog-input-delay | Up to 8 frames |
| input-impedance | 1.8k |
| max-input-level | +6dBV |
| mic-plug-in-power | Available on both 3.5mm mini jack connections. |
| direct-streaming | ATEM SDI Pro ISO supports direct live streaming using Real Time Messaging Protocol (RTMP) over ethernet or a shared mobile internet connection over USB‑C. |
| direct-recording-video-and-audio | USB-C 3.1 Gen 1 expansion port can record directly to external media. |
| video-recording | 4 x SDI ISO inputs as H.264 .mp4 files at up to 70Mb/s quality at the ATEM video standard with AAC audio. 1 x Program out as H.264 .mp4 file at the Streaming quality setting and at the ATEM video standard with AAC audio. |
| audio-recording | 6 x 2 channel audio inputs recorded as separate 24‑bit 48KHz .wav files. Including 2 x analog stereo audio inputs and 4 x SDI 2 channel embedded audio inputs. |
| switching | Program switching recorded as a DaVinci Resolve project .drp file. |
| media-format | Supports media formatted ExFAT (Windows/Mac) or HFS+ (Mac) file system. |
| multi-view-monitoring | 1 x 10 Views including left right configurable Program/Preview, 4 SDI inputs, Media Player, Streaming Status, Recording Status and Audio Meters. |
| multi-view-video-standard | HD |
| media-players | 1 |
| channels | Fill and key for each Media Player. |
| media-pool-still-image-capacity | 20 with fill and key. |
| media-pool-still-image-format | PNG, TGA, BMP, GIF, JPEG and TIFF. |
| control-panel | Built in control panel. Supports optional hardware panel. ATEM Software Control Panel for Mac and Windows included for free. |
| control-panel-compatibility | Compatible with ATEM Micro Panel, ATEM 1 M/E Advanced Panels, ATEM 2 M/E Advanced Panels, ATEM 4 M/E Advanced Panels plus ATEM Camera Control Panel and ATEM Micro Camera Panel. ATEM can also be configured using Blackmagic Videohub Hardware Panel Setup utility to route sources to destinations using Videohub Smart Control Pro and Videohub Master Control Pro. |
| control-panel-connection | Ethernet supports 10/100/1000 BaseT. Ethernet used for direct connection between panel and chassis or via network. ATEM SDI Pro ISO also supports direct USB‑C connection. Ethernet or USB‑C used for updating the software. |
| software-updates | Using USB or Ethernet connection directly connected to Mac or Windows computers. Includes ATEM Setup Utility. |
| configuration | Set via ATEM Software Control Panel, excluding ATEM chassis IP address which is set via the ATEM Switcher Utility connected via USB to chassis. |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later. Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x External 12V power supply. |
| power-usage | 36W |
| operating-temperature | 5° C to 40° C (41° – 104° F) |
| storage-temperature | -10° to 60° C (14° to 140° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | ATEM SDI Pro ISO External 12V DC power supply with international socket adapters |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.