The ATEM Mini Extreme ISO G2 is a powerful yet compact live production switcher, perfect for building a high-end broadcast studio. It features an expanded professional control panel with 8 standards-converted HDMI inputs, 3 independent HDMI outputs, and a built-in streaming engine. With multi-view, CFexpress, and Thunderbolt for record and playback, it delivers advanced flexibility in a portable design. You also get 10G Ethernet for fast network storage access, XLR audio inputs, USB webcam output, DVE, chroma key, media player, and ISO recording of all 8 video inputs — giving you professional broadcast power in a single device.ATEM Mini Extreme ISO G2 — big studio performance, made compact.
2,195.00 USD
| total-video-inputs | 9 |
|---|---|
| total-outputs | 4 |
| total-aux-outputs | 4 |
| sdi-rates | 1.5G, 3G |
| hdmi-video-inputs | 8 x HDMI type A, 10-bit HD switchable; 2 channel embedded audio |
| hdmi-video-outputs | 3 |
| hdmi-program-outputs | 3 |
| total-audio-inputs | 2 x XLR Combo with phantom power; 1 x BNC 32 Ch MADI digital audio |
| total-audio-outputs | 1 x 6.35mm headphone jack |
| timecode-connection | None |
| reference-input | None |
| video-input-re%e2%80%91sync | On all 8 HDMI inputs and remote sources |
| frame-rate-and-format-converters | On all 8 HDMI inputs and remote sources |
| webcam-output | 2 x USB‑C supporting 720p or 1080p at PGM frame rate |
| total-multi-views | 1 (routable to any of the 3 x HDMI outputs, 2 x USB‑C webcam outputs or 1 x Thunderbolt output) |
| control-panel-connection | Ethernet; direct connection between panel and chassis, or via network, Ethernet 10/100/1000/10G BaseT; direct panel‑to‑chassis or via network; also supports direct USB‑C connection; Ethernet or USB‑C for software updates |
| internal-timecode-generator | Yes |
| tally-output | On Blackmagic HDMI and remote cameras |
| ethernet | 1 x 1G Ethernet for streaming/control/internet; 1 x 10G Ethernet for recording |
| computer-interface | 2 x USB Type‑C 3.1 Gen 1 for external drive recording, webcam out, software control/updates, panel connection; 1 x Thunderbolt for fill key video out, video input, ethernet to storage, and power |
| hd-video-input-standards | 720p50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60; 1080i50/59.94/60 |
| hd-video-output-standards | 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 |
| video-streaming-standards | 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 |
| video-sampling | 4:2:2 YUV |
| color-precision | 10-bit |
| color-space | Rec 709 |
| hdmi-input-resolutions-from-computers | 1280x720p 50/59.94/60Hz; 1920x1080p 23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60Hz; 1920x1080i 50/59.94/60Hz |
| colorspace-conversion | Hardware based real time |
| sdi-auto-switching | – |
| number-of-mix-effects-rows | 1 |
| direct-cross-points | 10 |
| crosspoint-button-type | NKK Buttons |
| preview-transition | 1 |
| source-select-bus | Set using Multi Function Controls and Fairlight Audio Status Output |
| dedicated-macro-buttons | 6 |
| transition-type-buttons | Set using Multi Function Controls and Fairlight Audio Status Output |
| transition-rate | Set using Multi Function Controls and Fairlight Audio Status Output |
| key-buttons | 8 |
| aux-buttons | 6 |
| fader-bar | 1 |
| record-buttons | 2 |
| stream-buttons | 2 |
| dsk-transition-selectors | 6 |
| fade-to-black-buttons | 1 NKK button |
| upstream-keyers | 4 |
| downstream-keyers | 2 |
| advanced-chroma-keyers | Up to 4 |
| supersource | 1 |
| dves | 2 |
| linear-luma-keyers | Up to 4 |
| transition-keyer-stinger-dve | DVE only |
| color-generators | 2 |
| control-panel | Set using Multi Function Controls and Fairlight Audio Status Output, Built‑in control panel; supports optional hardware panel; ATEM Software Control for Mac and Windows included |
| routable-windows | 16 |
| tally | Red for program and green for preview indication |
| audio-mixer | 26 input x 2 channel mixer (8 HDMI + 16 MADI + XLR + Thunderbolt); per‑channel On/Off/AFV, gain control, level/peak meters; Fairlight enhancements: Compressor, Gate, Limiter, 6‑band parametric EQ; Master gain control |
| analog-input | Balanced stereo XLR combo connectors |
| analog-input-delay | Up to 8 frames |
| mic-plug-in-power | +48V phantom power on XLR combo inputs |
| total-streaming-sources | Up to 8 |
| streaming-source-format | RTMP/SRT video with audio from compatible Blackmagic Design cameras at HyperDeck High/Medium/Low or Streaming High/Medium/Low; mapped in ATEM Software Control Settings |
| direct-streaming | Supports RTMP and SRT over ethernet or shared internet over USB‑C |
| direct-recording-video-and-audio | CFexpress slot for recording; Network Recording; USB‑C Recording |
| video-recording | 8 x HDMI ISO inputs as H.264 .mp4 up to 70 Mb/s at ATEM standard with AAC; 1 x Program out as H.264 .mp4 at Streaming quality with AAC |
| audio-recording | 26 x 2‑channel inputs recorded as separate 24‑bit 48 kHz .wav files (1 x analog 2‑ch, 8 x embedded 2‑ch, 32 x MADI channels) |
| switching | Program switching recorded as a DaVinci Resolve project .drp file |
| media-format | ExFAT (Windows/Mac); APFS or HFS+ (Mac) |
| multi-view-monitoring | Configurable to 16/13/10/7/4 up views incl. Program, Preview, 8 HDMI inputs, SuperSource, Clean Feed, Media Player, Streaming Status, Recording Status, Audio Meters |
| multi-view-video-standard | HD |
| media-players | 2 |
| channels | Fill and key for each Media Player |
| media-pool-still-image-capacity | 20 with fill and key |
| media-pool-video-capacity | 200 frames in 1080 HD |
| media-pool-still-image-formats | PNG, TGA, BMP, GIF, JPEG, TIFF |
| media-pool-video-file-format | TGA Sequence |
| media-pool-audio-file-format | WAV, MP3, AIFF |
| control-panel-compatibility | ATEM Micro Panel, ATEM 1/2/4 M/E Advanced Panels, ATEM Camera Control Panel, ATEM Micro Camera Panel; configurable via Videohub Smart Control Pro/Master Control Pro |
| processing-audio-mixer | 58 Channel mixer; On/Off/AFV; Level/Peak metering; Master gain; 6‑band EQ; Dynamics (Expander, Gate, Compressor, Limiter) |
| camera-control | Control focus, iris, zoom (compatible lenses) and camera settings incl. gain, white balance, tint, shutter, ND, color corrector, tally, record start/stop (with most Blackmagic Design cameras) |
| control-panel-included | ATEM Software Control Panel included free for macOS 14.0 Sonoma, macOS 15.0 Sequoia or later, and Windows 10/11 |
| software-updates | Using USB or Ethernet; includes ATEM Setup Utility |
| configuration | Set via ATEM Software Control (except chassis IP via ATEM Switcher Utility over USB) |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later; Windows 10 and 11; Windows 11 for ARM |
| power-supply | 1 x External 12V power supply |
| power-usage | 120 W max |
| operating-temperature | 5° C to 40° C (41° – 104° F) |
| storage-temperature | -10° to 60° C (14° to 140° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | ATEM Mini Extreme ISO G2; External 12V DC power supply |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.