The ATEM SDI is fast to set up and simple to use, giving you professional live production in a compact design. It includes 4 standards-converted SDI inputs, a USB webcam output, and 2 SDI outputs. With the built-in Fairlight audio mixer featuring EQ and dynamics, plus DVE for picture-in-picture, transition effects, and green screen chroma key, you have all the tools to create broadcast-quality productions. A 20-still media pool for titles and graphics, combined with free ATEM Software Control, makes it easy to deliver polished results every time. ATEM SDI — professional live production, simplified.
385.00 USD
| total-video-inputs | 4 |
|---|---|
| total-outputs | 3 |
| total-aux-outputs | 2 |
| total-audio-inputs | 2 x 3.5mm stereo mini jack. |
| total-audio-outputs | None, embedded audio only. |
| timecode-connection | None |
| sdi-video-inputs | 4 x 3G‑SDI, 10-bit HD switchable. 2 channel embedded audio. |
| video-input-re%e2%80%91sync | On all 4 SDI inputs. |
| frame-rate-and-format-converters | On all 4 SDI inputs. |
| sdi-program-outputs | 2 |
| ethernet | 10/100/1000 BaseT software control, software updates and direct or network panel connection. |
| computer-interface | 1 x USB Type‑C 2.0 for webcam out, software control, software updates and panel connection. |
| hd-video-input-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 |
| hd-video-output-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| video-streaming-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| ultra-hd-video-standards | None |
| video-sampling | 4:2:2 YUV |
| color-precision | 10‑bit |
| color-space | Rec 709 |
| colorspace-conversion | Hardware based real time. |
| upstream-keyers | 1 |
| downstream-keyers | 1 |
| advanced-chroma-keyers | 1 |
| linear-luma-keyers | 2 |
| transition-keyer | DVE only. |
| total-number-of-layers | 5 |
| pattern-generators | 1 |
| color-generators | 2 |
| dve-with-borders-and-drop-shadow | 1 |
| interface | Minimum monitor resolution of 1366 x 768. |
| audio-mixer | 6 input x 2 channel mixer. Selectable On/Off/Audio‑Follow‑Video per channel plus separate gain control per channel. Level and Peak metering. Fairlight enhancements: Compressor, Gate, Limiter, 6‑band parametric EQ. Master gain control. |
| analog-input | Unbalanced stereo |
| analog-input-delay | Up to 8 frames |
| input-impedance | 1.8k |
| max-input-level | +6dBV |
| mic-plug-in-power | Available on both 3.5mm mini jack connections. |
| media-players | 1 |
| channels | Fill and key for each Media Player. |
| media-pool-still-image-capacity | 20 with fill and key. |
| media-pool-still-image-format | PNG, TGA, BMP, GIF, JPEG and TIFF. |
| control-panel | Built in control panel. Supports optional hardware panel. ATEM Software Control Panel for Mac and Windows included for free. |
| control-panel-compatibility | ATEM Micro Panel, ATEM 1/2/4 M/E Advanced Panels, ATEM Camera Control Panel and ATEM Micro Camera Panel. Can route via Videohub Smart Control Pro and Master Control Pro. |
| control-panel-connection | Ethernet supports 10/100 BaseT. Direct chassis/panel connection or via network. Also used for updating the software. ATEM SDI supports direct USB‑C connection. |
| software-updates | Using USB or Ethernet; includes ATEM Setup Utility. |
| configuration | Set via ATEM Software Control Panel; chassis IP set via ATEM Switcher Utility over USB. |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later; Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x External 12V power supply. |
| power-usage | 18W |
| operating-temperature | 5° C to 40° C (41° – 104° F) |
| storage-temperature | -10° to 60° C (14° to 140° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | ATEM SDI; External 12V DC power supply with international socket adapters. |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.