Blackmagic Micro Converter HDMI to SDI 12G is the world’s smallest HDMI to 12G-SDI broadcast-quality converter — perfect for connecting HDMI cameras and computers to professional SDI equipment. It features two 12G-SDI outputs, switchable between level A and B for 3G-SDI signals. With full-size HDMI and professional 12G-SDI connections, it supports every format from NTSC and PAL to 720p, 1080p, 1080i, and 2160p — including 4K DCI at 24, 47.95, and 48 fps. Compact and reliable, it can even be powered via USB from a laptop or phone charger. Micro Converter HDMI to SDI 12G — professional SDI from any HDMI source.
139.00 USD
| connections-sdi-video-outputs | 2, auto matches HDMI input. |
|---|---|
| connections-hdmi-2-0-video-inputs | 1 x type A. |
| connections-sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G. |
| connections-multi-rate-support | Auto detection of SD, HD, 2K, Ultra HD and 4K. |
| connections-updates-config-power | USB Type‑C. |
| connections-reclocking | Yes |
| standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| standards-hd-video-standards | 720p50/59.94/60; 1080p23.98–60; 1080i50/59.94/60 |
| standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98–60 |
| standards-4k-video-standards | 4Kp23.98–60 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, 292M, 296M, 424M, 425M, 2081-1, 2081-10, 2082-1, 2082-10, 2084, 2108-1 |
| sdi-video-rates | Switchable SD, 720p, 1080i, 1080p, 2K DCI, Ultra HD, 4K DCI. |
| sdi-color-precision | 4:2:2; supports 33‑point LUT via software utility for calibration. |
| sdi-color-space | YUV |
| sdi-auto-switching | Detects SD, HD, UHD, 4K DCI. User selectable Level A/B for 3G‑SDI output. |
| hdmi-video-standards | SD 525i59.94/625i50; 720p50/59.94/60; 1080p23.98–60; 1080i50/59.94/60; 2160p23.98–60; 4K DCI 23.98–60 |
| hdmi-color-precision | 4:2:2; supports 33‑point LUT via software utility for calibration. |
| hdmi-color-space | YUV |
| copy-protection | HDMI input cannot capture from copy protected sources. |
| settings-control | Via macOS/Windows software utility over USB. |
| operating-systems | macOS 10.15 Catalina, 11.1 Big Sur or later; Windows 10 64‑bit. |
| software-internal-upgrade | Via USB. |
| power-requirements-consumption | 4W max. |
| power-requirements-voltage-range | 4.4V to 5.25V DC |
| environmental-operating-temperature | 0° to 40° C (32° to 104° F) |
| environmental-storage-temperature | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| environmental-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Micro Converter HDMI to SDI 12G |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.