Blackmagic 2110 IP Converter 4x12G PWR lets you integrate SMPTE-2110 IP video directly into 12G-SDI broadcast equipment. It features four independent bidirectional converters, each supporting 12G-SDI to 2110 IP over RJ-45 10G Ethernet — with power provided through the same connection. The compact 1RU design includes a front control panel with LCD for easy setup and monitoring, while support for HD and Ultra HD standards up to 2160p60 ensures full broadcast compatibility. Blackmagic 2110 IP Converter 4x12G PWR — four channels of IP and SDI, perfectly connected.
2,195.00 USD
| product | Blackmagic 2110 IP Converter 4x12G PWR |
|---|---|
| total-sdi-inputs | 5 |
| sdi-video-inputs | 4 |
| sdi-main-program-inputs | 1 |
| total-sdi-outputs | 5 |
| sdi-video-outputs | 4 |
| sdi-main-program-outputs | 1 Loop Out |
| sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G |
| smpte-st-2110-ip-video-inputs | 4 x 10G Ethernet |
| smpte-st-2110-ip-video-outputs | 4 x 10G Ethernet |
| analog-audio-outputs | 1 x 6.35 mm headphone socket |
| sdi-audio-inputs | 16 Ch embedded audio on SDI input |
| sdi-audio-outputs | 16 Ch embedded audio on SDI loop output |
| smpte-st-2110-ip-audio-inputs | 16 Ch embedded audio on ST-2110 IP video via 10G Ethernet |
| smpte-st-2110-ip-audio-outputs | 16 Ch embedded audio on ST-2110 IP video via 10G Ethernet |
| multi-rate-support | Auto detection of SD, HD, Ultra HD and 4K |
| reclocking | Yes |
| ethernet-poe | 4 x 10Gb/s RJ‑45 PoE++ (power output only for powering connected PoE devices) |
| ethernet-config-updates | 1 x 1Gb/s RJ‑45 for configuration and firmware updates |
| computer-interface | 1 x USB‑C 3.0 for configuration and firmware updates |
| hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 24, 25, 29.97, 30, 47.95, 48, 50, 59.94, 60; 1080PsF25, 29.97, 30 |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 24, 25, 29.97, 30, 47.95, 48, 50, 59.94, 60 |
| 4k-dci-video-standards | 4Kp23.98, 24, 25, 29.97, 30, 47.95, 48, 50, 59.94, 60 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 292M, 296M, 424M, 425M, 2081‑1, 2081‑10, 2082‑1, 2082‑10, 2084, 2108‑1, ST2110‑20/21/30/40 |
| sdi-video-rates | Switchable between SD, 720p, 1080i, 1080p, 2K DCI, Ultra HD and 4K DCI |
| sdi-color-precision | 4:2:2 |
| sdi-color-space | YUV |
| sdi-auto-switching | Auto-detects SD, HD, 2K DCI, Ultra HD and 4K DCI; 3G-SDI Level A/B selectable on output |
| ip-video-compliance | SMPTE 2110‑20 (Uncompressed Video), IGMP v2 |
| smpte-2110-21-traffic-shaping | Sender: Narrow; Receiver: Narrow, Wide Synchronous, Asynchronous |
| smpte-2110-30-pcm-audio | Audio conformance level C |
| smpte-2110-40-ancillary-data | Full ancillary data incl. RP188/SMPTE 12M-2, CC, HDR static metadata |
| codec | Blackmagic IP10 used when converting 12G‑SDI rates to 10G 2110 IP video |
| precision-time-protocol | IEEE 1588-2008 (PTP v2), ST 2059‑1, ST 2059‑2 |
| nmos-is%e2%80%9104 | v1.3.2, peer‑to‑peer via mDNS/DNS‑SD |
| nmos-is%e2%80%9105 | Connection Management v1.1.2 |
| nmos-bcps | BCP‑002‑01 Natural Grouping; BCP‑004‑01 Receiver capabilities |
| audio-front-panel | Front panel monitor speaker with control button; 6.35 mm headphone socket |
| built%e2%80%91in-control-panel | 12 buttons, 2.2" color display and spin knob for setup and menus |
| operating-systems-mac | macOS 13.0 Ventura, macOS 14.0 Sonoma or later |
| operating-systems-windows | Windows 10 and 11 |
| power-supply | 2 x Internal 100‑240V AC 50/60Hz with IEC C14 mains input |
| power-usage | 410 W max (including 4 x 90 W PoE supply to downstream devices) |
| physical-installation | 1 rack unit |
| operating-temperature | 5° to 40° C (41° to 104° F) |
| storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Blackmagic 2110 IP Converter 4x12G PWR; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.