Blackmagic 2110 IP Mini BiDirect 12G lets you connect broadcast cameras with SDI directly to SMPTE-2110 IP video systems. With 12G-SDI, it supports SD, HD, and Ultra HD up to 2160p60, and even carries program return over the same connection. A built-in 5-pin XLR headset port provides professional talkback with volume control and a press-to-talk button for seamless communication. It connects and powers via 10G Ethernet, or you can use the included DC power supply for added flexibility. Blackmagic 2110 IP Mini BiDirect 12G — the bridge between SDI cameras and IP production.
405.00 USD
| product-name | Blackmagic 2110 IP Mini BiDirect 12G |
|---|---|
| sdi-video-inputs | 1 |
| sdi-video-outputs | 1 |
| sdi-rates | 1.5G, 3G, 6G, 12G |
| smpte-st-2110-ip-video-inputs-outputs | 1 x 10G Ethernet |
| analog-audio-inputs | 1 x 5‑pin XLR Talkback |
| analog-audio-outputs | 1 x 5‑pin XLR Talkback |
| sdi-audio-inputs | 16 Ch embedded audio on SDI input |
| sdi-audio-outputs | 16 Ch embedded audio on SDI output |
| smpte-st-2110-ip-audio-inputs | 16 Ch embedded audio via 10G Ethernet |
| smpte-st-2110-ip-audio-outputs | 16 Ch embedded audio via 10G Ethernet |
| multi-rate-support | Auto detection of HD, Ultra HD and 4K |
| reclocking | Yes |
| ethernet | 1 x 10Gb/s RJ‑45 connector for SMPTE‑2110 IP video in and out |
| computer-interface | 1 x USB‑C for configuration and firmware updates |
| hd-video-standards | 720p50/59.94/60; 1080i50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60; 1080PsF25/29.97/30 |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| 4k-dci-video-standards | 4Kp23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 292M, 296M, 424M, 425M, 2081‑1, 2081‑10, 2082‑1, 2082‑10, ST2110‑20/21/30/40 |
| sdi-video-rates | Switchable between SD, 720p, 1080i, 1080p, 2K DCI, Ultra HD and 4K DCI |
| sdi-color-precision | 4:2:2 |
| sdi-color-space | YUV |
| sdi-auto-switching | Switchable between 720p, 1080i, 1080p, Ultra HD and 4K DCI |
| ip-video-compliance | SMPTE 2110‑20 (Uncompressed Video), IGMP v2; 2110‑21 Sender: Narrow; Receiver: Narrow/Wide Synchronous/Asynchronous; 2110‑30 (PCM) Level C; 2110‑40 Ancillary |
| codec | Blackmagic IP10 codec when converting 12G‑SDI to 10G 2110 IP video |
| precision-time-protocol | IEEE 1588‑2008 (PTP v2) |
| st-2059%e2%80%911-st-2059%e2%80%912 | Supported |
| nmos-is%e2%80%9104 | Discovery and Registration v1.3.2 |
| peer%e2%80%91to%e2%80%91peer-discovery | mDNS/DNS‑SD |
| nmos-is%e2%80%9105 | Connection Management v1.1.2 |
| nmos-bcp%e2%80%91002%e2%80%9101 | Natural Grouping |
| nmos-bcp%e2%80%91004%e2%80%9101 | Receiver capabilities |
| led-indicators | IP Input Lock, SDI Input Lock, Tally |
| control | Talkback button controls: Volume Up/Down, Push to Talk |
| talkback | 5‑pin XLR headset; talkback on channels 15/16 (SDI & 2110 IP) |
| live-tally-indicator | Tally LED indicator light |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10/11 |
| power-supply | +12V DC external PSU (locking 5.5mm barrel) with international adapters; PoE++ via RJ45 |
| operational-voltage-range | 12 – 16 V |
| power-usage | 18 W |
| operating-temperature | 5° to 40° C (41° to 104° F) |
| storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Blackmagic 2110 IP Mini BiDirect 12G; Plug Pack Power Supply with universal adaptor plugs |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.