Bridge 12G-SDI and Quad Link SDI. Easily connect the latest 12G-SDI Ultra HD gear with Quad Link Ultra HD equipment. Convert Ultra HD SDI into four HD SDI outputs, perfect for driving standard HD displays in video wall configurations. With 12G-SDI loop through and full support for both Level A and Level B 3G-SDI, you get maximum flexibility across all your workflows. One converter. Total Ultra HD compatibility.
605.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 1 x 12G-SDI SD/HD/2K/4K auto switching. |
|---|---|
| connections-sdi-video-outputs | 4 x 3G-SDI and 1 x 12G-SDI loop output. |
| connections-embedded-audio-support | 16 channels. |
| connections-multi-rate-support | Automatic switching between SD/HD/2K and 4K |
| connections-updates-and-configuration | USB or Ethernet |
| connections-reclocking | Yes |
| standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| standards-2k-video-standards | 2Kp23.98 DCI, 2Kp24 DCI, 2Kp25 DCI; 2KPsF23.98 DCI, 2KPsF24 DCI, 2KPsF25 DCI |
| standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| standards-4k-video-standards | 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI |
| standards-sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 372M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081-1, SMPTE 2081-10, SMPTE 2082-1 and SMPTE 2082-10 |
| standards-sdi-video-rates | SDI video connections are switchable between standard definition, high definition level A and level B 3G-SDI, 6G-SDI and 12G-SDI. |
| standards-sdi-video-sampling | 4:2:2 and 4:4:4 |
| standards-sdi-audio-sampling | Television standard sample rate of 48 kHz and 24-bit. |
| standards-sdi-color-space | YUV & RGB |
| software-software-control | Mac™ and Windows™ software upgrade via USB and Ethernet. |
| software-internal-software-upgrade | Via included updater application. |
| software-operating-systems | Mac 10.15 Catalina, Mac 11.1 Big Sur or later; Windows 10, 64-bit. |
| settings-control-basic-settings-control | Mini Switches, USB and Ethernet via free software utility. |
| settings-control-optional-front-panel-control | Front mounted Smart Panel with LCD, rotary knob and six settings buttons. |
| power-requirements-power-supply | 1 x built in international AC power supply with IEC C14 inlet. IEC Power cable required. 100 – 240V AC Input. |
| power-requirements-power-over-ethernet | Can be powered via 48V DC using PoE+ (power over ethernet). |
| power-requirements-power-consumption | 16 Watts |
| power-requirements-operational-voltage-range | 100 – 240V AC |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included-items | Teranex Mini 12G-SDI to Quad SDI; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.