This model is purpose-built for professional monitoring, featuring a 17-point 3D LUT for precise color calibration on any monitor, projector, or television. You can even output the LUT through the SDI loop output, ensuring consistent color across your workflow. It also supports DCI formats and film frame rates such as 1080p24, 1080p47.95, and 1080p48 — perfect for cinema and high-end post production. For maximum flexibility, it includes a universal 100–240V AC power supply with international socket adapters. Professional monitoring — calibrated, consistent, and cinema-ready.
79.00 USD
| sdi-video-inputs | 1 x SD, HD or 3G-SDI. |
|---|---|
| sdi-video-outputs | 1 x SDI loop out. |
| hdmi-outputs | HDMI Type A out. |
| multi-rate-support | Auto detection of SD or HD. |
| updates-configurations-and-power | USB Type‑C. |
| sdi-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080p23.98–60; 1080PsF25/29.97/30; 1080i50/59.94/60; 2Kp23.98–60 DCI; 2KPsF25/29.97/30 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 424M, SMPTE 425M |
| sdi-video-rates | Switchable between SD, 720p, 1080i, 1080p and DCI high definition. |
| sdi-color-precision | 4:2:2 |
| sdi-color-space | YUV |
| sdi-auto-switching | Automatically detects SD, HD and level A or B for 3G‑SDI. |
| hdmi-video-standards | 525i29.97 NTSC, 625i50 PAL; 720p50–60; 1080p23.98–60; 1080i50–60 |
| hdmi-color-precision | 4:2:2. 17‑point LUT loadable via software utility. |
| hdmi-color-space | YUV |
| settings-control | Via MacOS™ and Windows™ software utility connected by USB. |
| operating-systems-macos | Mac 10.15 Catalina, Mac 11.1 Big Sur or later. |
| operating-systems-windows | Windows 10, 64-bit. |
| software | Internal software upgrade via USB. |
| power-supply | +5V universal power supply with international socket adapters for most countries. |
| power-consumption | 1.6 W |
| operational-voltage-range | 4.4V to 5.25V DC |
| operating-temperature | 0° to 40° C (32° to 104° F) |
| storage-temperature | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Micro Converter SDI to HDMI 3G wPSU |
| included-accessory | +5V universal power supply with international socket adapters |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.