Convert from 12G-SDI to analog with support for SD, HD, 6G, and 12G-SDI formats. A built-in down converter lets you take Ultra HD sources and output them to component video equipment in SD or HD, making it easy to connect legacy gear. Perfect for integrating classic devices like Betacam SP, VHS decks, and analog video monitors into modern broadcast workflows. 12G-SDI to Analog Converter — bridging Ultra HD to the analog world.
605.00 USD
| product | Teranex Mini SDI to Analog 12G |
|---|---|
| connections-sdi-video-inputs | 1 x 12G-SDI SD/HD/2K/4K auto switching. |
| connections-sdi-video-outputs | 1 x 12G-SDI loop output. |
| connections-analog-video-outputs | Composite, Y/C or Component. |
| connections-analog-audio-outputs | 2 channels professional balanced analog audio via XLR connectors. Right XLR can be configured for timecode output. |
| connections-digital-audio-outputs | 4 channels professional 110Ω balanced digital audio via XLR connectors. Right XLR can be configured for timecode output. |
| connections-embedded-audio-support | 16 channels. |
| connections-multi-rate-support | Automatic switching between SD/HD/2K and 4K. |
| connections-updates-and-configuration | USB or Ethernet. |
| connections-reclocking | Yes |
| standards-sd-video-standards-input | 525i59.94 NTSC; 625i50 PAL |
| standards-hd-video-standards-input | 720p50; 720p59.94; 720p60; 1080i50; 1080i59.94; 1080i60; 1080p23.98; 1080p24; 1080p25; 1080p29.97; 1080p30; 1080p50; 1080p59.94; 1080p60; 1080PsF23.98; 1080PsF24; 1080PsF25; 1080PsF29.97; 1080PsF30 |
| standards-2k-video-standards-input | 2Kp23.98 DCI; 2Kp24 DCI; 2Kp25 DCI; 2KPsF23.98 DCI; 2KPsF24 DCI; 2KPsF25 DCI |
| standards-ultra-hd-video-standards-input | 2160p23.98; 2160p24; 2160p25; 2160p29.97; 2160p30; 2160p50; 2160p59.94; 2160p60 |
| standards-4k-video-standards-input | 4Kp23.98 DCI; 4Kp24 DCI; 4Kp25 DCI |
| standards-sdi-compliance | SMPTE 259M; SMPTE 292M; SMPTE 296M; SMPTE 372M; SMPTE 424M; SMPTE 425M level A and B; SMPTE 2081‑1; SMPTE 2081‑10; SMPTE 2082‑1; SMPTE 2082‑10 |
| standards-sdi-video-rates | Auto switching between SD‑SDI, HD 3G‑SDI level A and B, 6G‑SDI, and 12G‑SDI. |
| standards-sdi-video-sampling | 4:2:2 and 4:4:4 |
| standards-sdi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit |
| standards-sdi-color-precision | 4:2:2 and 4:4:4 |
| standards-sdi-color-space | YUV |
| standards-analog-video-standards-output | 525i59.94 NTSC; 625i50 PAL |
| standards-analog-color-space | REC 601; REC 709 |
| standards-analog-color-precision | YUV 4:2:2 and RGB 4:4:4 in HD, 2K and 4K. |
| standards-format-conversion | HD down conversion |
| software-software-control | Mac and Windows software upgrade via USB and Ethernet. |
| software-internal-software-upgrade | Via included updater application. |
| operating-systems-mac | Mac 10.15 Catalina; Mac 11.1 Big Sur or later. |
| operating-systems-windows | Windows 10, 64‑bit. |
| settings-control-basic | Mini Switches; USB and Ethernet via free software utility. |
| settings-control-optional-front-panel-control | Front mounted Smart Panel with LCD, rotary knob and six settings buttons |
| power-requirements-power-supply | 1 x built‑in international AC power supply with IEC C14 inlet. IEC Power cable required. 100‑240V AC Input. |
| power-requirements-power-over-ethernet | Can be powered via 48V DC using PoE+ (power over ethernet). |
| power-requirements-power-consumption | 16 Watts |
| power-requirements-operational-voltage-range | 100 ‑ 240V AC |
| environmental-operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| environmental-storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| environmental-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Teranex Mini SDI to Analog 12G; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.