Blackmagic 2110 IP Mini BiDirect 12G SFP lets you connect broadcast cameras with SDI to SMPTE-2110 IP systems over long distances using optical fiber. Its 12G-SDI connection supports SD, HD, and Ultra HD up to 2160p60, and even carries SDI program return. A professional 5-pin XLR headset port provides talkback with volume control and a press-to-talk button for seamless communication. The versatile SFP socket accepts 10G Ethernet as well as 3G, 6G, and 12G-SDI optical modules, giving you flexible connectivity options. Powered by the included 12V DC supply, it’s built for demanding live production. Blackmagic 2110 IP Mini BiDirect 12G SFP — long-distance optical fiber connection for SDI cameras to IP.
405.00 USD
| product-name | Blackmagic 2110 IP Mini BiDirect 12G SFP |
|---|---|
| sdi-video-inputs | 1 |
| sdi-video-outputs | 1 |
| sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G |
| smpte-st-2110-ip-video-inputs-outputs | 1 x 10G Ethernet |
| analog-audio-inputs | 1 x 5 pin XLR Talkback |
| analog-audio-outputs | 1 x 5 pin XLR Talkback |
| sdi-audio-inputs | 16 Ch embedded audio on SDI input |
| sdi-audio-outputs | 16 Ch embedded audio on SDI loop output |
| smpte-st-2110-ip-audio-inputs | 16 Ch embedded audio on ST-2110 IP video via 10G Ethernet |
| smpte-st-2110-ip-audio-outputs | 16 Ch embedded audio on ST-2110 IP video via 10G Ethernet |
| multi-rate-support | Auto detection of SD, HD, 2K, Ultra HD and 4K |
| reclocking | Yes |
| ethernet | 1 x 10Gb/s SFP optical fibre sockets supporting up to 10/100/1000/10G BASE-T for SMPTE‑2110 IP video in and out, configuration and firmware updates |
| computer-interface | 1 x USB‑C 3.0 for configuration and firmware updates |
| hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p47.95, 1080p48, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p47.95, 2160p48, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| 4k-video-standards | 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI, 4Kp29.97 DCI, 4Kp30 DCI, 4Kp47.95 DCI, 4Kp48 DCI, 4Kp50 DCI, 4Kp59.94 DCI and 4Kp60 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 424M, SMPTE 425M, SMPTE 2081‑1, SMPTE 2081‑10, SMPTE 2082‑1, SMPTE 2082‑10, SMPTE 2084, SMPTE 2108‑1, SMPTE ST2110‑20, SMPTE ST2110‑21, SMPTE ST2110‑30, SMPTE ST2110‑40 |
| sdi-video-rates | Switchable between SD, 720p, 1080i, 1080p, 2K DCI, Ultra HD and 4K DCI |
| sdi-color-precision | 4:2:2 |
| sdi-color-space | YUV |
| sdi-auto-switching | Automatically detects SD, HD, 2K DCI, Ultra HD and 4K DCI. Level A/B auto on 3G‑SDI input and user selectable on 3G‑SDI output |
| ip-video-compliance | SMPTE 2110‑20 (Uncompressed Video), IGMP v2 |
| smpte-2110%e2%80%9121-traffic-shaping | Sender: Narrow; Receiver: Narrow, Wide Synchronous, Asynchronous |
| smpte-2110%e2%80%9130-pcm | Audio Conformance level: Level C |
| smpte-2110%e2%80%9140-ancillary-data | Full access to ancillary data including RP188/SMPTE 12M‑2, closed captioning and HDR static metadata |
| codec | Blackmagic IP10 codec used when converting 12G‑SDI rates to 10G 2110 IP video |
| precision-time-protocol | IEEE 1588‑2008 (PTP v2), ST 2059‑1, ST 2059‑2 |
| nmos-is%e2%80%9104-discovery-and-registration | v1.3.2 (also Peer‑to‑peer via mDNS/DNS‑SD) |
| nmos-is%e2%80%9105-connection-management | v1.1.2 |
| nmos-bcp%e2%80%91002%e2%80%9101 | Natural Grouping |
| nmos-bcp%e2%80%91004%e2%80%9101 | Receiver capabilities |
| led-indicators | 1 x IP Input Lock, 1 x SDI Input Lock, 1 x Tally LED indicator lights |
| control | Talkback button controls for Volume Up, Volume Down and Push to Talk |
| talkback | 5‑pin XLR headset for talkback on channels 15/16 in the SDI and 2110 IP video |
| live-tally-indicator | Tally LED indicator light |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10 and 11 |
| power-supply | +12V DC external universal power supply with locking 5.5mm barrel jack plus international socket adapters |
| operational-voltage-range | 12 – 16 V |
| power-usage | 18 W |
| operating-temperature | 5° to 40° C (41° to 104° F) |
| storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Blackmagic 2110 IP Mini BiDirect 12G SFP; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.