Blackmagic Micro Converter SDI to HDMI 12G is the world’s smallest 12G-SDI to HDMI broadcast-quality converter, designed for professional monitoring. With a built-in 33-point 3D LUT, you can color calibrate any monitor, projector, or television. Featuring full-size HDMI and professional 12G-SDI connections, it supports every format from NTSC and PAL to 720p, 1080p, 1080i, 1080PsF, and 2160p — including 4K DCI at 24, 47.95, and 48 fps. Compact and convenient, it can even be powered via USB from a television or phone charger. Micro Converter SDI to HDMI 12G — broadcast quality, pocket size.
165.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 1 |
|---|---|
| connections-sdi-video-outputs | 1 x loop out. |
| connections-hdmi-2-0-video-outputs | 1 x type A. |
| connections-sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G. |
| connections-multi-rate-support | Auto detection of SD, HD, 2K, Ultra HD and 4K. |
| connections-updates-config-power | USB Type‑C. |
| standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| standards-hd-video-standards | 720p50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60; 1080PsF25/29.97/30; 1080i50/59.94/60 |
| standards-2k-video-standards | 2Kp23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 DCI; 2KPsF25/29.97/30 DCI |
| standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| standards-4k-video-standards | 4Kp23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, 292M, 296M, 424M, 425M, 2081-1, 2081-10, 2082-1, 2082-10, 2084, 2108-1 |
| sdi-video-rates | Switchable between SD, 720p, 1080i, 1080p, 2K DCI, Ultra HD, 4K DCI. |
| sdi-color-precision | 4:2:2; supports 33‑point LUT via software utility for calibration. |
| sdi-color-space | YUV |
| sdi-auto-switching | Auto detects SD; 3G‑SDI level A or B; 2K DCI; Ultra HD; 4K DCI. |
| hdmi-video-standards | SD 525i59.94/625i50; 720p50/59.94/60; 1080p23.98–60; 1080i50/59.94/60; 2160p23.98–60; 4K DCI 23.98–60 |
| hdmi-color-precision | 4:2:2; supports 33‑point LUT via software utility for calibration. |
| hdmi-color-space | YUV |
| settings-control | Via macOS/Windows software utility over USB. |
| operating-systems | macOS 10.15 Catalina, 11.1 Big Sur or later; Windows 10 64‑bit. |
| software-internal-upgrade | Via USB. |
| power-requirements-consumption | 4W max. |
| power-requirements-operational-voltage-range | 4.4V to 5.25V DC |
| environmental-operating-temperature | 0° to 40° C (32° to 104° F) |
| environmental-storage-temperature | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| environmental-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Micro Converter SDI to HDMI 12G |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.