Advanced 8K HDMI monitoring. Redefined. Experience crystal-clear monitoring in every format — from HD and Ultra HD to stunning 8K up to 4320p60. Convert any SDI source to HDMI with unmatched precision. Featuring four HDMI 2.0 outputs, a built-in down converter, full HDR support, and 33-point 10-bit RGB LUTs for accurate color grading. Plus, integrated waveform, parade, vector, and histogram scopes, along with monitor calibration tools — everything you need for professional-grade monitoring. True 8K detail. Perfect color. Complete control.
1,535.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 4 x 12G-SDI HD/2K/4K/8K auto switching. |
|---|---|
| connections-dual-and-quad-link-8k-only | Dual and quad link 12G‑SDI for 8K only. |
| connections-sdi-video-outputs | 4 x 12G-SDI loop output. |
| connections-hdmi-video-outputs | 4 x HDMI 2.0 type A connector with support for HD, UHD and 4K in single link or 4320p60 in Quad Link. |
| connections-analog-audio-outputs | 2 channels analog audio via RCA connectors. |
| connections-embedded-audio-support | 16 channels of embedded audio on all SDI loop outputs and 8 channels on the HDMI outputs. |
| connections-multi-rate-support | 1.5G, 3G, 6G, 12G, 2SI Dual Link 12G‑SDI, 2SI Quad Link 12G‑SDI, Square Division Quad Link 12G‑SDI. |
| connections-updates-and-configuration | USB-C or Ethernet. |
| connections-reclocking | Yes |
| standards-sd-video-standards | None |
| standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p47.95, 1080p48, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| standards-2k-video-standards | 2Kp23.98 DCI, 2Kp24 DCI, 2Kp25 DCI, 2Kp29.97 DCI, 2Kp30 DCI, 2Kp47.95 DCI, 2Kp48 DCI, 2Kp50 DCI, 2Kp59.94 DCI, 2Kp60 DCI; 2KPsF23.98 DCI, 2KPsF24 DCI, 2KPsF25 DCI, 2KPsF29.97 DCI, 2KPsF30 DCI |
| standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p47.95, 2160p48, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| standards-4k-dci-video-standards | 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI, 4Kp29.97 DCI, 4Kp30 DCI, 4Kp47.95 DCI, 4Kp48 DCI, 4Kp50 DCI, 4Kp59.94 DCI, 4Kp60 DCI |
| standards-8k-video-standards | 4320p23.98, 4320p24, 4320p25, 4320p29.97, 4320p30, 4320p47.95, 4320p48, 4320p50, 4320p59.94, 4320p60 Auto switching between 2SI and Square Division |
| standards-8k-dci-video-standards | 8Kp23.98 DCI, 8Kp24 DCI, 8Kp25 DCI, 8Kp29.97 DCI, 8Kp30 DCI, 8Kp47.95 DCI, 8Kp48 DCI, 8Kp50 DCI, 8Kp59.94 DCI, 8Kp60 DCI Auto switching between 2SI and Square Division |
| standards-sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 372M, SMPTE 424M, SMPTE 425M Level A and B, SMPTE 2081‑1, SMPTE 2081‑10, SMPTE 2082‑1 and SMPTE 2082‑10 |
| standards-sdi-video-rates | SDI video connections are switchable between 1.5G SDI, high definition level A and level B 3G‑SDI, 6G‑SDI and 12G‑SDI |
| standards-sdi-video-sampling | 4:2:2 and 4:4:4 |
| standards-sdi-audio-sampling | Television standard sample rate of 48 kHz and 24‑bit. |
| standards-sdi-color-precision | 4:2:2 and 4:4:4 |
| standards-sdi-color-space | YUV and RGB. |
| hdmi-output-standards-sd-video-standards | None |
| hdmi-output-standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p47.95, 1080p48, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| hdmi-output-standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p47.95, 2160p48, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| hdmi-output-standards-8k-video-standards | 4320p23.98, 4320p24, 4320p25, 4320p29.97, 4320p30, 4320p47.95, 4320p48, 4320p50, 4320p59.94, 4320p60 |
| hdmi-output-standards-hdmi-color-space | REC 709, REC 2020 |
| hdmi-output-standards-hdmi-color-precision | YUV 4:2:2 in HD, 2K, 4K and 8K. 33 point LUTs can be loaded via Teranex Utility or calibration LUT generated from calibration probe test. |
| scopes-scopes | Waveform, RGB/YUV Parade, Vector, Histogram |
| scopes-viewing-modes | Two by scopes with picture overlay with opacity control. Waveform and Parade with standard and HDR graticules. |
| software-software-control | Mac OS X™ and Windows™ software upgrade via USB‑C or Ethernet. |
| software-internal-software-upgrade | Via included updater application. |
| operating-systems-mac | Mac 10.14 Mojave, Mac 10.15 Catalina or later. |
| operating-systems-windows | Windows 10, 64-bit. |
| settings-control-settings-control | 6 buttons and spin knob for menu and settings control, 2.2 inch color LCD display. |
| power-requirements-power-supply | 1 x built in international AC power supply with IEC C14 inlet. IEC Power cable required. 100 – 240V AC Input. |
| power-requirements-power-consumption | 25 Watts |
| power-requirements-operational-voltage-range | 100 – 240V AC |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included-items | Teranex Mini SDI to HDMI 8K HDR; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.