The ATEM Mini Extreme is an advanced live switcher designed for true professionals. It includes all the features of ATEM Mini Pro, plus 8 HDMI inputs, 2 independent HDMI outputs, 2 USB ports, and a dedicated headphone connection. With 4 chroma keyers, 6 picture-in-picture DVEs, 2 media players, and a powerful multiview with up to 16 views, it delivers everything you need for complex, high-end productions — all in a compact design. ATEM Mini Extreme — professional switching, without limits.
1,095.00 USD
| total-video-inputs | 8 |
|---|---|
| total-outputs | 4 |
| total-aux-outputs | 2 |
| total-audio-inputs | 2 x 3.5mm stereo mini jack. |
| total-audio-outputs | 1 x 3.5mm stereo mini jack. |
| timecode-connection | None |
| hdmi-video-inputs | 8 x HDMI type A, 10-bit HD switchable. 2 channel embedded audio. |
| video-input-re%e2%80%91sync | On all 8 HDMI inputs. |
| frame-rate-and-format-converters | On all 8 HDMI inputs. |
| hdmi-program-outputs | 2 |
| ethernet | 10/100/1000 BaseT for live streaming, software control/updates and direct or network panel connection. |
| computer-interface | 2 x USB Type‑C 3.1 Gen 1 for external drive recording, webcam out, software control, software updates and panel connection. |
| hd-video-input-standards | 720p50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60; 1080i50/59.94/60 |
| hd-video-output-standards | 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 |
| video-streaming-standards | 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 |
| ultra-hd-video-standards | None |
| video-sampling | 4:2:2 YUV |
| color-precision | 10‑bit |
| color-space | Rec 709 |
| hdmi-input-resolutions-from-computers | 1280x720p 50/59.94/60Hz; 1920x1080p 23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60Hz; 1920x1080i 50/59.94/60Hz |
| colorspace-conversion | Hardware based real time. |
| upstream-keyers | 4 |
| downstream-keyers | 2 |
| advanced-chroma-keyers | Up to 4 |
| linear-luma-keyers | Up to 4 |
| transition-keyer | DVE only. |
| total-number-of-layers | 9 |
| pattern-generators | 5 |
| color-generators | 2 |
| dve-with-borders-and-drop-shadow | 2 |
| interface | Minimum monitor resolution of 1366 x 768. |
| audio-mixer | 11 input x 2 channel mixer; On/Off/AFV per channel plus separate gain; level/peak metering; Fairlight: Compressor, Gate, Limiter, 6‑band parametric EQ; Master gain control. |
| analog-input | Unbalanced stereo |
| analog-input-delay | Up to 8 frames |
| input-impedance | 1.8k |
| max-input-level | +6dBV |
| mic-plug-in-power | Available on both 3.5mm mini jack connections. |
| direct-streaming | Supports RTMP over ethernet or shared mobile internet over USB‑C. |
| direct-recording-video-and-audio | USB‑C 3.1 Gen 1 port can record directly to external media. |
| video-recording | 1 x Program out as H.264 .mp4 at Streaming quality and ATEM video standard with AAC audio. |
| media-format | ExFAT (Windows/Mac) or HFS+ (Mac). |
| multi-view-monitoring | Configurable to 16, 13, 10, 7 or 4 up views incl. Program, Preview, 8 HDMI inputs, SuperSource, Clean Feed, Media Player, Streaming Status, Recording Status and Audio Meters. |
| multi-view-video-standard | HD |
| media-players | 2 |
| channels | Fill and key for each Media Player. |
| media-pool-still-image-capacity | 20 with fill and key. |
| media-pool-still-image-format | PNG, TGA, BMP, GIF, JPEG and TIFF. |
| control-panel | Built‑in control panel; supports optional hardware panel; ATEM Software Control for Mac and Windows included. |
| control-panel-compatibility | ATEM Micro Panel, ATEM 1/2/4 M/E Advanced Panels, ATEM Camera Control Panel, ATEM Micro Camera Panel; configurable via Videohub Smart Control Pro/Master Control Pro. |
| control-panel-connection | Ethernet 10/100/1000 BaseT; direct or network; also supports direct USB‑C connection; Ethernet or USB‑C for software updates. |
| software-updates | Using USB or Ethernet; includes ATEM Setup Utility. |
| configuration | Set via ATEM Software Control Panel; chassis IP set via ATEM Switcher Utility over USB. |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later; Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x External 12V power supply. |
| power-usage | 36W |
| operating-temperature | 5° C to 40° C (41° – 104° F) |
| storage-temperature | -10° to 60° C (14° to 140° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | ATEM Mini Extreme; External 12V DC power supply with international socket adapters. |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.