Expanding the MADI input on your ATEM Television Studio switcher is now simple with the ATEM Microphone Converter. It connects directly to the MADI port — no complex setup required — and multiple units can be daisy-chained for even more sources. Each converter provides four analog inputs, selectable for mic or line, with phantom power support. Engineered for exceptional sound, it delivers extremely low noise, wide dynamic range, and minimal distortion. Each input uses eight separate ADCs working together to extend dynamic range for pristine audio capture. An HDMI monitoring output with scrolling audio waveforms gives you instant visual feedback. ATEM Microphone Converter — professional audio expansion, made effortless.
435.00 USD
| analog-audio-inputs | 4 x Combination 3-pin XLR and TRS 1/4 inch Jack; switchable between +24dB line and mic level; +48V phantom power support. |
|---|---|
| madi-inputs | 1 x BNC supports 64 channel MADI digital audio |
| madi-outputs | 1 x BNC supports 64 channel MADI digital audio |
| hdmi-video-outputs | 1 x monitor out. |
| computer-interface | 1 x USB-C with locking screw |
| ethernet | Supports 10/100/1000 BASE‑T. |
| hd-video-standards-hdmi-output | 1080p24, 1080p25, 1080p30, 1080p48, 1080p50, 1080p60 |
| hdmi-monitoring | Displays converter name and 4/8/12/16 audio channels with 60s waveform history; per‑channel name, VU meters, mic/line level, phantom power status. |
| adcs-per-input | 8 |
| digital-preamp | 32-bit |
| dynamic-range | 131dB(A) |
| noise-floor | -129dBV |
| thd-at-full-scale | 0.002% |
| output-sample-depth | 24-bit |
| output-sampling-rate | 48KHz |
| madi-compliance | AES10-2020 |
| software-control | Mac and Windows software upgrade via USB or Ethernet. |
| internal-software-upgrade | Via downloadable utility application. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10 and 11. |
| software-settings-control | USB and Ethernet via free software utility. |
| hardware-switches | Mini switches for mic/line selection and +48V phantom power on/off. |
| power-supply | 1 x External 12V power supply with locking connector. |
| power-consumption | 12W max. |
| operational-voltage-range | 12V to 17.5V DC |
| operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| storage-temperature | -20° to 60°C (‑4° to 140°F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | ATEM Microphone Converter; External 12V DC power supply with locking connector and international socket adapters; Welcome wallet with QR code for software download. |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.