The new Blackmagic 2110 IP Converter 3x3G lets you connect three independent 3G-SDI devices to 2110 IP video systems — all through a single 10G Ethernet connection. Each channel has independent SDI inputs and outputs, allowing you to connect up to six different SDI devices at once. With loop outputs on every input, the converter can be installed in-line with existing SDI systems, while the reference output is locked to the 2110 PTP clock for perfect sync. An elegant front panel with a color LCD gives you monitoring, menus, diagnostics, and even IP routing directly from the panel. Blackmagic 2110 IP Converter 3x3G — three channels of SDI to IP, streamlined.
655.00 USD
| product-name | Blackmagic 2110 IP Converter 3x3G |
|---|---|
| sdi-inputs | 3 |
| sdi-loop-outputs | 3 |
| sdi-outputs | 3 |
| sdi-audio-inputs | 16 channels embedded audio. |
| smpte-2110-input-output | 10G Ethernet supports 3 x video input channels and 3 x video output channels each up to 1080p60 and up to 16 channels of embedded audio plus ancillary data. |
| 10g-ethernet-port | 1 x 10Gb/s PoE+ RJ‑45 connector; supports 10/100/1000/10G BASE‑T. |
| reference-output | Tri‑Sync or Black Burst. |
| computer-interface | USB‑C for updates, configuration and control. |
| hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| sdi-compliance | SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 424M, SMPTE 425M, ITU‑R BT.656, ITU‑R BT.601. |
| sdi-metadata-support | RP 188/SMPTE 12M‑2 and closed captioning. |
| audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit (television standard). |
| color-precision | 8, 10‑bit RGB 4:4:4 in all modes up to 1080p30; and 8, 10‑bit YUV 4:2:2 in all modes. |
| color-space | REC 709 |
| ip-video-compliance | SMPTE 2110‑20 (Uncompressed Video); IGMP v2 |
| smpte-2110%e2%80%9121-traffic-shaping | Sender: Narrow; Receiver: Narrow, Wide Synchronous, Asynchronous |
| smpte-2110%e2%80%9130-pcm | Audio conformance level: Level C |
| smpte-2110%e2%80%9140-ancillary-data | Full access to ancillary data incl. RP 188/SMPTE 12M‑2, closed captioning, HDR static metadata. |
| precision-time-protocol | IEEE 1588‑2008 (PTP v2); ST 2059‑1; ST 2059‑2 |
| nmos-is%e2%80%9104 | Discovery and Registration v1.3.2; Peer‑to‑peer via mDNS/DNS‑SD |
| nmos-is%e2%80%9105 | Connection Management v1.1.2 |
| nmos-bcp%e2%80%91002%e2%80%9101 | Natural Grouping |
| nmos-bcp%e2%80%91004%e2%80%9101 | Receiver capabilities |
| built%e2%80%91in-control-panel | 6 buttons with spin knob control and 2.2‑inch color display for device control and menu settings. |
| external-control | RJ‑45 10Gb/s Ethernet and USB‑C. |
| display | Built‑in 2.2‑inch LCD for video, video standard, audio and timecode monitoring plus menu settings. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x Internal 100–240V AC, 50/60Hz. |
| power-inputs | 1 x IEC C14 socket for AC power; 1 x RJ45 Ethernet connector for PoE+ power supplies. |
| power-usage | 20 W |
| operating-temperature | 5° to 40° C (32° to 104° F) |
| storage-temperature | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Blackmagic 2110 IP Converter 3x3G; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.