Blackmagic Micro Converter HDMI to SDI 12G is the world’s smallest HDMI to 12G-SDI broadcast-quality converter — perfect for connecting HDMI cameras and computers to professional SDI equipment. It features two 12G-SDI outputs, configurable to level A or B for 3G-SDI signals. With full-size HDMI and professional 12G-SDI connections, it supports every format from NTSC and PAL to 720p, 1080p, 1080i, and 2160p — including 4K DCI at 24, 47.95, and 48 fps. For added convenience, it includes a universal power supply with international AC adapters, or you can power it via USB from a laptop or phone charger. Micro Converter HDMI to SDI 12G — professional SDI from any HDMI source, anywhere in the world.
149.00 USD
| sdi-video-inputs | 1 |
|---|---|
| sdi-video-outputs | 1 x loop out |
| hdmi-2-0-video-outputs | 1 x type A |
| sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G |
| multi-rate-support | Auto detection of SD, HD, 2K, Ultra HD and 4K |
| updates-configurations-and-power | USB Type‑C |
| sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080p23.98–1080p60; 1080PsF25/29.97/30; 1080i50–60 |
| 2k-video-standards | 2Kp23.98–60 DCI, 2KPsF25/29.97/30 DCI |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98–60 |
| 4k-video-standards | 4Kp23.98–60 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, 292M, 296M, 424M, 425M, 2081-1, 2081-10, 2082-1, 2082-10, 2084, 2108-1 |
| sdi-video-rates | Switchable SD, 720p, 1080i, 1080p, 2K DCI, Ultra HD, 4K DCI |
| sdi-color-precision | 4:2:2, supports 33 point LUT via software utility |
| sdi-color-space | YUV |
| sdi-auto-switching | Automatically detects SD, HD, 3G-SDI (level A or B), 2K DCI, Ultra HD, 4K DCI |
| hdmi-video-standards | 525i59.94, 625i50, 720p50–60, 1080p23.98–60, 1080i50–60, 2160p23.98–60, 4Kp23.98–60 DCI |
| hdmi-color-precision | 4:2:2, supports 33 point LUT via software utility |
| hdmi-color-space | YUV |
| settings-control | Via MacOS and Windows software utility over USB |
| operating-systems | Mac 10.15 Catalina, Mac 11.1 Big Sur or later; Windows 10 64-bit |
| software | Internal software upgrade via USB |
| power-supply | +5V universal power supply with international socket adapters |
| power-consumption | 4W max |
| operational-voltage-range | 4.4V to 5.25V DC |
| operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Micro Converter SDI to HDMI 12G wPSU, +5V universal PSU with international adapters |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.