De-embed audio with professional flexibility. Extract audio from any SD, HD, or Ultra HD SDI connection and output with ease — 2 channels of analog audio via balanced XLR, optical, or HiFi RCA. Or choose up to 4 channels of pristine AES/EBU digital audio. It’s the perfect way to connect SDI audio to everything from professional mixers and broadcast decks to audio monitors, even personal devices like iPods. One SDI input. Endless audio possibilities.
605.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 1 x 12G-SDI SD/HD/2K/4K auto switching. |
|---|---|
| connections-sdi-video-outputs | 1 x 12G-SDI loop output. |
| connections-analog-audio-outputs | 2 channels professional balanced analog audio via XLR connectors, or 2 channel unbalanced analog line level via RCA connectors. Right XLR can be configured for timecode output. |
| connections-digital-audio-outputs | 4 channels professional 110Ω balanced digital audio via XLR connectors. Right XLR can be configured for timecode output. |
| connections-embedded-audio-support | 16 channels. |
| connections-optical-audio-output | S/PDIF Signal with TOSLINK Connector. |
| connections-multi-rate-support | Automatic switching between SD/HD/2K and 4K. |
| connections-updates-and-configuration | USB or Ethernet. |
| connections-reclocking | Yes |
| standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| standards-2k-video-standards | 2Kp23.98 DCI, 2Kp24 DCI, 2Kp25 DCI; 2KPsF23.98 DCI, 2KPsF24 DCI, 2KPsF25 DCI |
| standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| standards-4k-video-standards | 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI |
| standards-sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 372M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081-1, SMPTE 2081-10, SMPTE 2082-1, SMPTE 2082-10 |
| standards-sdi-video-rates | SDI video connections are auto switching between standard definition SDI, high definition level A and level B 3G-SDI, 6G-SDI, and 12G-SDI. |
| standards-sdi-video-sampling | 4:2:2 and 4:4:4. |
| standards-sdi-audio-sampling | Television standard sample rate of 48 kHz and 24-bit. |
| standards-sdi-color-precision | YUV 4:2:2 and RGB 4:4:4 in HD, 2K and 4K. |
| standards-sdi-color-space | REC 601, REC 709 |
| software-software-control | Mac™ and Windows™ software upgrade via USB and Ethernet. |
| software-internal-software-upgrade | Via included updater application. |
| software-operating-systems | Mac 10.15 Catalina, Mac 11.1 Big Sur or later; Windows 10, 64-bit. |
| settings-control-basic-settings-control | Mini Switches, USB and Ethernet via free software utility |
| settings-control-optional-front-panel-control | Front mounted Smart Panel with LCD, rotary knob and six settings buttons |
| power-requirements-power-supply | 1 x built-in international AC power supply with IEC C14 inlet. IEC Power cable required. 100 – 240V AC Input. |
| power-requirements-power-over-ethernet | Can be powered via 48V DC using PoE+ (power over ethernet). |
| power-requirements-power-consumption | 16 Watts |
| power-requirements-operational-voltage-range | 100 – 240V AC |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included-items | Teranex Mini SDI to Audio 12G; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.