Distribute one SDI signal. Connect everywhere. Send a single SDI input to up to eight outputs — all with advanced 12G-SDI multi-rate connections and full re-clocking. The converter automatically switches between SD, HD, and Ultra HD formats, all the way up to 2160p60. Perfect for delivering one pristine SDI feed to multiple devices at once, including monitors, switchers, and encoders. One signal. Up to eight destinations. Zero compromise.
605.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 1 x 12G-SDI SD/HD/2K/4K auto switching. |
|---|---|
| connections-sdi-video-outputs | 8 x 12G-SDI automatically matches the SD/HD/2K/4K 12G-SDI input |
| connections-embedded-audio-support | 16 channels. |
| connections-multi-rate-support | Automatic switching between SD/HD/2K and 4K |
| connections-updates-and-configuration | USB or Ethernet |
| connections-reclocking | Yes |
| standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| standards-2k-video-standards | 2Kp23.98 DCI, 2Kp24 DCI, 2Kp25 DCI; 2KPsF23.98 DCI, 2KPsF24 DCI, 2KPsF25 DCI |
| standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| standards-4k-video-standards | 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI |
| standards-sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 372M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081‑1, SMPTE 2081‑10, SMPTE 2082‑1 and SMPTE 2082‑10 |
| standards-sdi-video-rates | SDI video connections are switchable between standard definition, high definition level A and level B 3G-SDI, 6G-SDI and 12G-SDI. |
| standards-sdi-video-sampling | 4:2:2 and 4:4:4 |
| standards-sdi-audio-sampling | Television standard sample rate of 48 kHz and 24‑bit. |
| standards-sdi-color-space | YUV & RGB |
| software-software-control | Mac™ and Windows™ software upgrade via USB and Ethernet. |
| software-internal-software-upgrade | Via included updater application. |
| software-operating-systems | Mac 10.15 Catalina, Mac 11.1 Big Sur or later; Windows 10, 64-bit. |
| settings-control-basic-settings-control | Mini Switches, USB and Ethernet via free software utility. |
| settings-control-optional-front-panel-control | Front mounted Smart Panel with LCD, rotary knob and six settings buttons. |
| power-requirements-power-supply | 1 x built in international AC power supply with IEC C14 inlet. IEC Power cable required. 100 – 240V AC Input. |
| power-requirements-power-over-ethernet | Can be powered via 48V DC using PoE+ (power over ethernet). |
| power-requirements-power-consumption | 16 Watts |
| power-requirements-operational-voltage-range | 100 – 240V AC |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included-items | Teranex Mini SDI Distribution 12G; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.