The Fairlight Audio Accelerator for DaVinci Resolve delivers ultra-low latency performance for up to 2,000 tracks, with cascading bus management powered by FlexBus and full real-time processing. A single-width PCIe card, it includes one coaxial MADI I/O supporting up to 64 inputs and outputs at 24-bit/48kHz. It connects to the Fairlight Audio Interface via a proprietary link, synchronizing to house reference through word clock, AES, MADI, or HD Tri-sync/reference video inputs. Fairlight Audio Accelerator — massive track counts, real-time power.
1,249.00 USD
| madi-inputs | 1 x MADI input via 75 ohm BNC |
|---|---|
| madi-outputs | 1 x MADI output via 75 ohm BNC |
| madi-expansion | Supports Fairlight Audio MADI Upgrade via SATA connectors 1, 2 and 3 |
| i-o-expansion | Supports Fairlight Audio Interface via multi‑pin connector on shield |
| pci-form-factor | Single half length PCIe x4 board |
| sampling | 44.1, 48, 96 and 192 KHz with minimum 32 bit floating point processing |
| core-audio | 2000 Mono Tracks at 48kHz, 1000 at 96kHz, 500 at 192kHz |
| total-busses | 256 Busses + up to 512 Bus elements depending on kHz |
| record-channels | 128 at 48kHz, 64 at 96kHz, 32 at 192kHz |
| additional-record-channels | 256 at 48kHz, 128 at 96kHz, 64 at 192kHz (with Core Audio + Accelerator) |
| channel-facilities | Elastic wave, 6-band EQ, Expander/gate, compressor, limiter, plugins |
| flexbus-structure | Up to 512 mono bus elements, from mono to 26.0 formats |
| bus-facilities | 4-band EQ, Compressor, Limiter, Plugins |
| plug-ins | Up to six Resolve, VST or AU plug-ins per channel or bus |
| monitoring | Up to four sources, 16 speaker sets, cinematic setups with up to 64 speakers |
| power-usage | 14W |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma, Windows 10 Creators Update, Windows 11 |
| operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Fairlight Audio Accelerator |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.