When integrating Fairlight Console components into your own custom desk with HDMI monitors, the Fairlight HDMI Monitor Interface delivers the same rich graphical feedback as the Fairlight Console LCD Monitor. This compact converter mounts discreetly behind your HDMI display, converting Fairlight console Ethernet data into HDMI for instant, real-time channel control feedback. You can also switch the input to SDI to monitor talent up close for lip-sync accuracy during editing. And with an SDI output that mirrors the HDMI feed, you can connect to a remote SDI monitor for added flexibility. Fairlight HDMI Monitor Interface — instant feedback, seamlessly integrated.
299.00 USD
| ethernet | Ethernet supports 10/100/1000 BaseT |
|---|---|
| hdmi-video-output | HDMI Type A out. |
| sdi-inputs | 1 x 3G‑SDI |
| sdi-video-outputs | 2 x 3G‑SDI |
| sdi-rates | 1.5G, 3G |
| updates-and-configuration | 1 x USB Type‑C for software configuration and software updates. |
| hdmi-video-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60 |
| sdi-video-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60, 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 424M‑B, SMPTE 425 Level A and Level B |
| sdi-video-sampling | 4:2:2 |
| sdi-color-precision | 10-bit |
| sdi-color-space | YUV |
| software | Internal software upgrade via updater application. |
| settings-control | Fairlight Studio and Console setup utility software when connected by USB. |
| power-supply | +12V universal power supply included with international socket adapters for most countries. |
| power-consumption | 6W max |
| operational-voltage-range | 6 – 30V DC |
| operating-temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| storage-temperature | -20–60°C (-4–140°F) |
| relative-humidity | 0%–90% non-condensing |
| whats-included | Fairlight HDMI Monitor Interface; 12V universal power supply with international socket adapters for most countries. |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.