As part of a full console, the Fairlight Console Audio Editor delivers unmatched speed and precision for professional sound editors working on tight deadlines.Its streamlined design provides quick-access controls for high-speed, frame-accurate audio editing — far faster than working with a traditional mouse. The panel features an interactive LCD screen, touch-sensitive control knobs, programmable macro buttons, a numeric keypad, a premium search dial with electronic clutch, and a full keyboard with multi-function picture keys that adapt to your current task.Connecting directly to your console via Ethernet, every menu and control has been shaped by over 20 years of professional audio engineer expertise — optimized for projects of any scale.Fairlight Console Audio Editor — professional sound editing, perfected.
5,115.00 USD
| ethernet | Ethernet supports 10/100/1000 BaseT |
|---|---|
| updates-and-configuration | 1 x USB Type‑C for software configuration and software updates. |
| software | Internal software upgrade via updater application. |
| settings-control | Fairlight Studio and Console setup utility software when connected by USB. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10 Creators Update, Windows 11, Windows 11 for ARM; Rocky Linux 8.6 |
| power-supply | Internal 100 – 240V AC 50/60Hz with IEC C14 mains input. |
| power-usage | 20W max |
| operating-temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| storage-temperature | -20–60°C (-4–140°F) |
| relative-humidity | 0%–90% non-condensing |
| whats-included | Fairlight Console Audio Editor |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.