The Fairlight Console Channel Control is a multifunction panel designed to expand the power of your channel faders.It features 12 groups of touch-sensitive control knobs and illuminated buttons that can be assigned to a single channel, the 12 adjacent fader channels, or the master bus. That’s up to 192 different parameter controls per channel, all instantly accessible.Every adjustment is mirrored on the LCD monitor, giving you a precise, real-time display of your changes as you make them.Fairlight Console Channel Control — advanced mixing power, right at your fingertips.
2,815.00 USD
| ethernet | Ethernet supports 10/100/1000 BaseT |
|---|---|
| updates-and-configuration | 1 x USB Type‑C for software configuration and software updates. |
| software | Internal software upgrade via updater application. |
| settings-control | Fairlight Studio and Console setup utility software when connected by USB. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10 Creators Update, Windows 11, Windows 11 for ARM; Rocky Linux 8.6 |
| power-supply | Internal 100 – 240V AC 50/60Hz with IEC C14 mains input. |
| power-usage | 20W max |
| operating-temperature | 0–40°C (32–104°F) |
| storage-temperature | -20–60°C (-4–140°F) |
| relative-humidity | 0%–90% non-condensing |
| whats-included | Fairlight Console Channel Control |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.