The Fairlight Audio MADI Upgrade expands the capabilities of the Fairlight Accelerator card by adding three additional coaxial MADI inputs and outputs. Combined with the card’s existing MADI connection, you get a total of four MADI inputs and four MADI outputs, delivering up to 256 channels of I/O at 24-bit/48kHz. Fairlight Audio MADI Upgrade — more connections, more power for your studio.
219.00 USD
| madi-inputs | 3 x MADI inputs via 75 ohm BNCs |
|---|---|
| madi-outputs | 3 x MADI outputs via 75 ohm BNCs |
| audio-channels | Total of 192 inputs and outputs |
| bit-depth-and-sample-rate | 24 bit / 48kHz |
| pci-form-factor | Single half length PCIe x4 board |
| power | 4‑pin computer power cable connector. |
| hardware-requirements | Requires Fairlight Audio Accelerator. |
| pcie-requirements | Connection to Fairlight Audio Accelerator using three SATA cables. |
| pcie-bandwidth | Fairlight Audio MADI Upgrade board requires no additional PCIe bandwidth. |
| power-usage | 4W |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10 Creators Update; Windows 11 |
| operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Fairlight Audio MADI Upgrade; 3 x 30cm SATA cables; 1 x computer power cable. |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.