Embed professional audio into any SDI workflow. Easily add up to 2 channels of analog audio from balanced XLR, optical, or HiFi RCA — or embed up to 4 channels of digital AES/EBU audio. Bring sound from mixers, decks, or even personal devices like iPods directly into SD, HD, Ultra HD, or DCI 4K SDI video connections. Perfect for seamless integration with SDI routers, recorders, and broadcast decks. Your audio. Your video. Perfectly in sync.
605.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 1 x 12G-SDI SD/HD/2K/4K auto switching. |
|---|---|
| connections-sdi-video-outputs | 1 x 12G-SDI output. |
| connections-analog-audio-inputs | 2 channels professional balanced analog audio via XLR connectors, or 2 channel unbalanced analog line level via RCA connectors. Right XLR can be configured for timecode input. |
| connections-digital-audio-inputs | 4 channels professional 110Ω balanced digital audio via XLR connectors. Right XLR can be configured for timecode input. |
| connections-embedded-audio-support | 16 channels. |
| connections-optical-audio-input | S/PDIF Signal with TOSLINK Connector. |
| connections-multi-rate-support | Automatic switching between SD/HD/2K and 4K. |
| connections-updates-and-configuration | USB or Ethernet. |
| connections-reclocking | Yes |
| standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| standards-2k-video-standards | 2Kp23.98 DCI, 2Kp24 DCI, 2Kp25 DCI; 2KPsF23.98 DCI, 2KPsF24 DCI, 2KPsF25 DCI |
| standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| standards-4k-video-standards | 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI |
| standards-sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 372M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081‑1, SMPTE 2081‑10, SMPTE 2082‑1 and SMPTE 2082‑10 |
| standards-sdi-video-rates | SDI video connections are auto switching between standard definition SDI, 1.5G‑SDI, 3G‑SDI, 6G‑SDI and 12G‑SDI. |
| standards-sdi-video-sampling | 4:2:2, 4:4:4 |
| standards-sdi-audio-sampling | Television standard sample rate of 48 kHz and 24-bit. |
| standards-sdi-auto-switching | Automatically selects between SD, HD, 3G, 6G and 12G‑SDI. |
| standards-sdi-color-precision | YUV 4:2:2 and RGB 4:4:4 in HD, 2K and 4K. |
| standards-sdi-color-space | REC 601, REC 709 |
| software-software-control | Mac™ and Windows™ software upgrade via USB and Ethernet. |
| software-internal-software-upgrade | Via included updater application. |
| software-operating-systems | Mac 10.15 Catalina, Mac 11.1 Big Sur or later; Windows 10, 64-bit. |
| settings-control-basic-settings-control | Mini Switches, USB and Ethernet via free software utility |
| settings-control-optional-front-panel-control | Front mounted Smart Panel with LCD, rotary knob and six settings buttons |
| power-requirements-power-supply | 1 x built in international AC power supply with IEC C14 inlet. IEC Power cable required. 100 – 240V AC Input. |
| power-requirements-power-over-ethernet | Can be powered via 48V DC using PoE+ (power over ethernet). |
| power-requirements-power-consumption | 16 Watts |
| power-requirements-operational-voltage-range | 100 – 240V AC |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included-items | Teranex Mini Audio to SDI 12G; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.