Blackmagic Media Player 10G is a powerful capture and playback solution built with the latest broadcast technology. It features dual 12G-SDI outputs for fill and key playback, 12G-SDI capture, Extended Desktop, and high-speed 10G Ethernet — all over a single Thunderbolt connection. Together with DaVinci Resolve, it transforms into a professional media player and replay solution for live production and broadcast. Blackmagic Media Player 10G — next-generation performance for live workflows.
1,045.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 1 |
|---|---|
| connections-sdi-fill-outputs | 1 |
| connections-sdi-key-outputs | 1 |
| connections-sdi-loop-outputs | 1 |
| connections-sdi-extended-desktop-outputs | 1 |
| connections-sdi-monitor-outputs | 1 |
| connections-sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G |
| connections-hdmi-extended-desktop-outputs | 1 |
| connections-hdmi-monitor-outputs | 1 |
| connections-analog-audio-outputs | 2 channels balanced analog audio (3‑pin XLR) + 1 x 6.35 mm headphone jack |
| connections-sdi-audio-inputs | 16 Channels embedded in HD and Ultra HD |
| connections-sdi-audio-outputs | 16 Channels embedded in HD and Ultra HD |
| connections-hdmi-audio-outputs | 8 Channels embedded in HD and Ultra HD |
| connections-device-control | 1 x Sony RS‑422 deck control input port |
| connections-usb | 1 x USB‑C 3.1 Gen 1 (up to 5 Gb/s) |
| connections-computer-interface | 1 x Thunderbolt 3 (Mac/Windows/Linux) + 1 x USB‑C for keyboard/mouse/USB devices |
| connections-ethernet | 1 x 10Gb/s RJ‑45 (1000/10G BASE‑T) |
| supported-codecs-video-codecs | AVC‑Intra, AVCHD, Canon XF MPEG2, Digital SLR, DV‑NTSC/PAL, DVCPRO50/HD, DPX, HDV, HEVC, XDCAM EX/HD/HD422, DNxHR & DNxHD, Apple ProRes 4444/422 HQ/422/422 LT/422 Proxy, Uncompressed 8‑bit 4:2:2, Uncompressed 10‑bit 4:2:2, Uncompressed 10‑bit 4:4:4 |
| software-included | Media Express, Disk Speed Test, LiveKey, Blackmagic Desktop Video Utility, Blackmagic driver (Mac/Windows/Linux) |
| software-internal-software-upgrade | Firmware built into software driver; loads upgrades at system start or via updater software |
| software-applications-direct | DaVinci Resolve, Fusion, Final Cut Pro, Adobe Premiere, Adobe After Effects, Avid Media Composer |
| sdi-video-standards-hd | 720p50/59.94/60; 1080i50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| sdi-video-standards-ultra-hd | 2160p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, 292M, 424M, 425M level A/B, 2081‑1/2081‑10, 2082‑1/2082‑10, 2084, ST2108‑1 |
| sdi-metadata-support | RP 188/SMPTE 12M‑2, closed captioning |
| sdi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit |
| sdi-video-sampling | 4:2:2, 4:4:4 |
| sdi-color-precision | 8/10/12‑bit RGB 4:4:4 up to 2160p30; 8/10‑bit YUV 4:2:2 in all modes |
| sdi-color-space | REC 601, REC 709, REC 2020 |
| sdi-hdr-support | HDR static metadata packing, HLG, PQ |
| hdmi-video-standards-hd | 720p50/59.94/60; 1080i50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| hdmi-video-standards-ultra-hd | 2160p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| hdmi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit |
| hdmi-video-sampling | 4:4:4, 4:2:2, 4:2:0 |
| hdmi-color-precision | 8/10/12‑bit |
| hdmi-color-space | REC 601, REC 709, REC 2020 |
| hdmi-hdr-support | HDR metadata packing, HLG, PQ |
| hdr-configuration-hdmi | HDMI 2.0b supports Deep Color and HDR; auto‑configures to display |
| multiple-rate-support | SDI and HDMI connections switchable between HD and Ultra HD |
| hardware-frame-buffer | v210 (10‑bit YUV), 2vuy (8‑bit YUV), ARGB, BGRA (8‑bit RGB), r210 (10‑bit RGB), Ay10 (10‑bit YUVA), R12B, R12L (12‑bit RGB) |
| control-built-in-control-panel | 6 buttons, spin knob, 2.2" color display; front speaker on/off |
| control-external-control | RS‑422 deck control input; supports Advanced Media Protocol |
| physical-installation | Half rack unit width, 1RU height |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma; Mac 15.0 Sequoia or later; Windows 10/11; Linux |
| power-supply | 1 x Internal 100–240V AC 50/60Hz (IEC C14) |
| power-usage | 85.2 W |
| environmental-operating-temperature | 5° to 40° C (41° to 104° F) |
| environmental-storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| environmental-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Blackmagic Media Player 10G; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.