UltraStudio Monitor 3G is the world’s smallest 3G-SDI and HDMI playback solution for Thunderbolt 3 laptops and desktops. It delivers professional 10-bit broadcast-quality monitoring over SDI and HDMI, compatible with DaVinci Resolve, Final Cut Pro, Media Composer, Adobe Premiere Pro CC, and even high-end broadcast graphics and titling systems. UltraStudio Monitor 3G — professional monitoring, made simple.
149.00 USD
| connections-sdi-video-outputs | 1 x 10-bit SD/HD switchable |
|---|---|
| connections-sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G |
| connections-sdi-audio-outputs | 16 Channels embedded in SD/HD |
| connections-hdmi-video-outputs | 1 x HDMI 2.0 type A connector |
| connections-hdmi-audio-outputs | 8 Channels embedded in SD/HD |
| connections-computer-interface | Thunderbolt 3 (Mac OS, Windows, Linux) |
| supported-codecs | AVC‑Intra, AVCHD, Canon XF MPEG2, Digital SLR, DV‑NTSC/PAL, DVCPRO50/HD, DPX, HDV, HEVC, XDCAM (EX/HD/HD422), DNxHR & DNxHD, Apple ProRes (4444/422 HQ/422/422 LT/422 Proxy), Uncompressed 8‑/10‑bit 4:2:2, Uncompressed 10‑bit 4:4:4 |
| software-included | Media Express, Disk Speed Test, LiveKey, Blackmagic Desktop Video Utility, Blackmagic drivers (Mac/Windows/Linux) |
| software-internal-software-upgrade | Firmware built into driver; upgrades at startup or via updater software |
| software-applications-direct | DaVinci Resolve, Fusion, Final Cut Pro, Adobe Premiere Pro CC, Adobe After Effects CC, Adobe Photoshop CC, Adobe Character Animator CC, Avid Media Composer, Avid Pro Tools, Steinberg Cubase, Steinberg Nuendo |
| software-applications-other | Nuke, Sony Catalyst, Tools On Air, Magix, Corel VideoStudio, PowerDirector, Edius, Softron, Wirecast, Resolume, Vegas Pro, VidblasterX, Uniplay, CasparCG, Magicsoft CG, Xsplit, DevTek, MimoLive, vMix, ProPresenter, Ventuz, Class X, OBS, Nemo3D, Webclip2Go, TouchDesigner, Scratch, Live Assist, NewBlue Titler, SGO Mistika |
| sdi-video-standards-sd | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| sdi-video-standards-hd | 720p50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60; 1080PsF23.98/24/25/29.97/30; 1080i50/59.94/60 |
| sdi-video-standards-2k-dci | 2Kp23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 DCI; 2KPsF23.98/24/25/29.97/30 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, 274M, 296M, 424M, 425M A/B, ST2108-1 |
| sdi-metadata-support | RP 188/SMPTE 12M-2, closed captioning |
| sdi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit |
| sdi-video-sampling | 4:2:2, 4:4:4 |
| sdi-color-precision | 8/10/12‑bit RGB 4:4:4 up to 1080p30; 8/10‑bit YUV 4:2:2 in all standards |
| sdi-color-space | REC 601, REC 709, REC 2020 |
| sdi-hdr-support | HDR metadata packing, HLG, PQ |
| hdmi-video-standards-sd | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| hdmi-video-standards-hd | 720p50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60; 1080i50/59.94/60 |
| hdmi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit |
| hdmi-video-sampling | 4:2:2, 4:4:4 |
| hdmi-color-precision | 10/12‑bit RGB 4:4:4 up to 1080p30; 8‑bit RGB 4:4:4; 12‑bit YUV 4:2:2 |
| hdmi-configuration | HDMI 2.0a supports Deep Color, HDR, auto‑configures to display |
| hdmi-color-space | REC 601, REC 709, REC 2020 |
| hdmi-hdr-support | HDR metadata packing, HLG, PQ |
| multiple-rate-support | SDI and HDMI connections switchable between SD and HD |
| hardware-frame-buffer | v210 (10‑bit YUV), 2vuy (8‑bit YUV), ARGB, BGRA (8‑bit RGB), r210 (10‑bit RGB), R12B, R12L (12‑bit RGB) |
| processing-real-time-effects | DaVinci Resolve, Final Cut Pro, Premiere Pro, Avid MC |
| processing-colorspace-conversion | Hardware real time |
| physical-installation | Requires computer with Thunderbolt 3 USB‑C port |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later; Windows 10/11; Linux |
| power-requirements | Powered by Thunderbolt cable (requires Thunderbolt 3 USB‑C port) |
| environmental-operating-temperature | 5° to 40° C (32° to 104° F) |
| environmental-storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| environmental-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | UltraStudio Monitor 3G |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.