UltraStudio 4K Extreme 3 is the ultimate capture and playback solution for PCI Express and Thunderbolt computers. With blazing-fast 40Gb/s Thunderbolt 3, advanced 12G-SDI and HDMI 2.0 connections, you can work in stunning 4K at up to 60 frames per second with 12-bit RGB and full HDR via HDMI 2.0a. Designed with the widest range of analog and digital connections, UltraStudio 4K Extreme 3 works seamlessly with virtually any camera, deck, router, or display. And with a powerful built-in hardware encoder, you get realtime H.265 encoding for next-generation workflows. UltraStudio 4K Extreme 3 — capture, playback, and encode without limits.
3,839.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 2 x 12Gb/s and 2 x 6Gb/s SD/HD/2K/4K. Supports single/dual/quad link 4:2:2/4:4:4. 2D/3D switchable. |
|---|---|
| connections-sdi-video-outputs | 2 x 12Gb/s and 2 x 6Gb/s SD/HD/2K/4K. Supports single/dual/quad link 4:2:2/4:4:4. 2D/3D switchable. |
| connections-sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G. |
| connections-optical-sdi | Supports 2 optional SMPTE modules. |
| connections-sdi-video-loop | 4 x reclocked SD/HD/2K/4K linked to corresponding inputs. |
| connections-sdi-video-repeated-outputs | 2 x 12Gb/s and 2 x 6Gb/s SD/HD/2K/4K. Supports single/dual/quad link 4:2:2/4:4:4. 2D/3D switchable. |
| connections-analog-video-inputs | 1 x Component YUV on 3 BNCs, 1 x composite NTSC/PAL on 1 BNC. |
| connections-analog-video-outputs | 1 x Component YUV on 3 BNCs, 1 x composite NTSC/PAL on 1 BNC. |
| connections-analog-audio-inputs | 4 Channels balanced analog audio via XLR + 2 Channels unbalanced via RCA. |
| connections-analog-audio-outputs | 4 Channels balanced analog audio via XLR. |
| connections-optical-fiber-inputs-outputs | 2 x 12Gb/s Optical Fiber (Optional). |
| connections-aes-ebu-audio-inputs | 2 Channels unbalanced with sample rate converter on BNC connector. |
| connections-aes-ebu-audio-outputs | 2 Channels unbalanced on BNC connector. |
| connections-sdi-audio-inputs | 16 Channels embedded in SD/HD/2K/4K. |
| connections-sdi-audio-outputs | 16 Channels embedded in SD/HD/2K/4K. |
| connections-hdmi-video-inputs | HDMI 2.0 type A connector with support for 2160p60. |
| connections-hdmi-video-outputs | HDMI 2.0 type A connector with support for 2160p60. |
| connections-hdmi-audio-inputs | 8 Channels embedded in SD/HD/4K. |
| connections-hdmi-audio-outputs | 8 Channels embedded in SD/HD/4K. |
| connections-mic-input | 1 x 48V microphone input via XLR connector. Phantom Power switchable via software control. |
| connections-timecode-input | 1 x XLR Input. |
| connections-timecode-output | 1 x XLR Output. |
| connections-sync-input | 1 x Reference input. Tri-Sync or Black Burst. |
| connections-sync-output | 1 x Reference Loop Output. Tri-Sync or Black Burst. |
| connections-computer-interface | Thunderbolt 3 (Mac/Windows), PCI Express 4 lane generation 2. |
| power | 2 x built-in international AC power supply with IEC C14 inlet. 100-240V, 50-60Hz. |
| supported-codecs | AVC-Intra, AVCHD, Canon XF MPEG2, DV, DVCPRO, DPX, HDV, HEVC, XDCAM, DNxHR, DNxHD, Apple ProRes (all variants), Uncompressed 8/10-bit. |
| software-included | DaVinci Resolve, Media Express, Disk Speed Test, LiveKey, Blackmagic Desktop Video Utility, Blackmagic drivers (Mac/Windows); Media Express, BM Desktop Video Utility, drivers (Linux). |
| software-applications | Nuke, Edius, Sony Catalyst, Tools On Air, Softron, Adobe Flash Media Encoder, Wirecast, Resolume, Vegas Pro, OBS, vMix, ProPresenter, Flame, Zoom, etc. |
| software-internal-software-upgrade | Firmware built into software driver. Loads upgrades at system start or via updater software. |
| sdi-video-standards | SD (NTSC/PAL), HD (720p,1080p,1080i,PsF), 2K, UHD, 4K DCI, 3D formats. |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, 274M, 292M, 296M, 372M, 424M, 425M, 435, 2048-1, 2081, 2082, ST2108-1, ITU-R BT.656, BT.601. |
| sdi-metadata-support | RP 188/SMPTE 12M-2, closed captioning. |
| sdi-audio-sampling | 48 kHz, 24-bit. |
| sdi-video-sampling | 4:4:4, 4:2:2. |
| sdi-color-space | REC 601, REC 709, REC 2020. |
| hdr-support-sdi | HDR metadata packing, HLG, PQ. |
| hdmi-video-standards | SD, HD, Ultra HD, 4K, 3D formats. |
| hdmi-audio-sampling | 48 kHz, 24-bit. |
| hdmi-video-sampling | 4:4:4, 4:2:2, 4:2:0. |
| hdmi-color-space | REC 601, REC 709, REC 2020. |
| hdr-support-hdmi | HDR static metadata packing, HLG, PQ. |
| hdmi-configuration | HDMI 2.0b, Deep Color, HDR, auto-configures to connected display. |
| multiple-rate-support | HDMI/SDI switchable between SD/HD/UHD/4K. Component analog switchable between SD/HD. |
| copy-protection | HDMI input cannot capture copy protected sources. |
| hardware-frame-buffer | ARGB, BGRA (8-bit RGB 4:4:4:4), r210 (10-bit RGB 4:4:4), R12B/L (12-bit RGB 4:4:4), 2vuy (8-bit YUV 4:2:2), v210 (10-bit YUV 4:2:2). |
| color-precision | 8/10/12-bit RGB 4:4:4 up to 2160p30; 8/10-bit YUV 4:2:2 all standards. |
| computer-capture | 2 x Thunderbolt 3, PCIe Gen 2, SDK included. |
| control | Built-in panel (14 input buttons, 5” display). 2 x RS-422 deck control. |
| processing | Real-time H.265 encoder, UHD down conversion, HD up/cross conversion, real-time effects, 3D processing. |
| physical-installation | Requires Thunderbolt/PCIe slot. PCIe Gen 3 cable kit sold separately. |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later, Windows 10/11, Linux. |
| power-requirements | 2 x Internal 100-240V AC. |
| environmental-operating-temperature | 5° to 40° C (41° to 104° F). |
| environmental-storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F). |
| environmental-relative-humidity | 0% to 90% non-condensing. |
| whats-included | UltraStudio 4K Extreme 3, Welcome wallet with QR code, DaVinci Resolve SD card. |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.