DeckLink SDI Micro is a miniature M.2 card with 3G-SDI connections for simultaneous capture and playback in all SD and HD formats up to 1080p60. It also includes Black Burst and Tri-Sync reference input, and its ultra-compact design makes it perfect for portable systems built on small form factor computers. DeckLink SDI Micro — big performance, tiny footprint.
155.00 USD
| connections-m-2 | M.2 PCI Express 1 lane generation 3, compatible with B and M key type 2260 and 2280. |
|---|---|
| standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 |
| sdi-video-sampling | 4:2:2, 4:4:4 |
| sdi-color-precision | 8, 10, 12-bit RGB 4:4:4 in all modes up to 1080p30 and 8, 10-bit YUV 4:2:2 in all modes. |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, ITU‑R BT.656, ITU‑R BT.601 |
| part-numbers-decklink-sdi-micro | Order code: BDLKMICROSDI |
| part-numbers-sdi-cable | Order code: CABLE-BDLKMIR/SDI |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma / 15.0 Sequoia or later; Windows 10/11 64-bit; Linux |
| power-consumption | 4.03 W (max) |
| environmental-operating-temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| environmental-storage-temperature | -40°C to 75°C (-40°F to 167°F) |
| environmental-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | DeckLink SDI Micro, Fan and Heat Sink assembly |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.