UltraStudio Recorder 3G is the world’s smallest, pocket-sized SDI and HDMI capture solution for Thunderbolt 3 laptops and desktops. It delivers broadcast-quality 10-bit uncompressed and compressed video, fully compatible with DaVinci Resolve, Avid Media Composer, Adobe Premiere Pro CC, and hundreds of other applications. UltraStudio Recorder 3G — professional capture that fits in your pocket.
149.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 1 x 10-bit SD/HD switchable |
|---|---|
| connections-sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G |
| connections-sdi-audio-inputs | 16 Channels embedded in SD/HD |
| connections-hdmi-video-inputs | 1 x HDMI 2.0 type A connector |
| connections-hdmi-audio-inputs | 8 Channels embedded in SD/HD |
| connections-computer-interface | Thunderbolt 3 (Mac OS, Windows, Linux) |
| supported-codecs | AVC‑Intra, AVCHD, Canon XF MPEG2, Digital SLR, DV‑NTSC/PAL, DVCPRO50/HD, DPX, HDV, HEVC, XDCAM (EX/HD/HD422), DNxHR & DNxHD, Apple ProRes (4444/422 HQ/422/422 LT/422 Proxy), Uncompressed 8‑/10‑bit 4:2:2, Uncompressed 10‑bit 4:4:4 |
| software-included | Media Express, Disk Speed Test, LiveKey, Blackmagic Desktop Video Utility, Blackmagic drivers (Mac/Windows/Linux) |
| software-internal-software-upgrade | Firmware built into driver; upgrades at startup or via updater software |
| software-applications-direct | Wirecast, vMix, OBS |
| software-applications-other | Cinegy Capture Pro, DevTek EasyMediaSuite, Glookast Capturer, Metus Ingest, Softron MovieRecorder, ToolsOnAir just:in, Burst Video WebClip2Go & [REC]Marker, Zoom |
| sdi-video-standards-sd | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| sdi-video-standards-hd | 720p50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60; 1080PsF23.98/24/25/29.97/30; 1080i50/59.94/60 |
| sdi-video-standards-2k-dci | 2Kp23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 DCI; 2KPsF23.98/24/25 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, 274M, 296M, 424M, 425M A/B |
| sdi-metadata-support | RP 188/SMPTE 12M-2, closed captioning |
| sdi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit |
| sdi-video-sampling | 4:2:2, 4:4:4 |
| sdi-color-precision | 8/10/12‑bit RGB 4:4:4 up to 1080p30; 8/10‑bit YUV 4:2:2 in all standards |
| sdi-color-space | REC 601, REC 709, REC 2020 |
| multiple-rate-support-sdi | Switchable between SD and HD |
| hdmi-video-standards-sd | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| hdmi-video-standards-hd | 720p50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60; 1080i50/59.94/60 |
| hdmi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit |
| hdmi-video-sampling | 4:2:2 and 4:4:4 |
| hdmi-color-precision | 8‑bit RGB 4:4:4, 8‑bit YUV 4:4:4 and 12‑bit YUV 4:2:2 in all standards |
| hdmi-configuration | HDMI 2.0 supports Deep Color |
| hdmi-color-space | REC 601, REC 709, REC 2020 |
| multiple-rate-support-hdmi | Switchable between SD and HD |
| copy-protection | HDMI input cannot capture from copy protected sources |
| hardware-frame-buffer | v210 (10‑bit YUV), 2vuy (8‑bit YUV), ARGB, BGRA (8‑bit RGB), r210 (10‑bit RGB), R12B, R12L (12‑bit RGB) |
| processing-colorspace-conversion | Hardware based real time |
| physical-installation | Requires computer with Thunderbolt 3 USB‑C port |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma; Mac 15.0 Sequoia or later; Windows 10/11; Linux |
| power-requirements | Powered by Thunderbolt cable (requires Thunderbolt 3 USB‑C port) |
| environmental-operating-temperature | 5° to 40° C (32° to 104° F) |
| environmental-storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| environmental-relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | UltraStudio Recorder 3G |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.