Blackmagic 2110 IP SDI to HDMI 12G-10 is a rackmount converter designed for professional monitoring, converting 12G-SDI or SMPTE-2110 video to HDMI with uncompromising quality. It supports all SD, HD, and Ultra HD standards, and features 3D LUTs for precise color calibration of HDMI displays. With 10 independent XLR audio outputs, plus remote level control and customizable delay, you can perfectly sync audio with TVs and projectors. A front panel LCD provides live video, audio meters, and menus, while built-in speaker and headphone connections give you flexible monitoring options. Blackmagic 2110 IP SDI to HDMI 12G-10 — precision video and audio monitoring, rackmount ready.
875.00 USD
| product | Blackmagic 2110 IP SDI to HDMI 12G-10 |
|---|---|
| sdi-inputs | 1 |
| sdi-loop-outputs | 1 |
| sdi-rates | SD, 1.5G, 3G, 6G and 12G |
| hdmi-2-0-video-outputs | 1 |
| smpte-2110-input-output | 1 x 10G Ethernet |
| smpte-st-2110-ip-audio-inputs-outputs | 16 channels embedded input and output audio on ST‑2110 IP video via 10G Ethernet. |
| sdi-audio-inputs | 16 channels embedded audio. |
| sdi-audio-outputs | 16 channels embedded audio. |
| hdmi-audio-inputs | 8 channels embedded audio. |
| hdmi-audio-outputs | 8 channels embedded audio. |
| analog-audio-outputs | 10 channels of professional balanced analog audio with 3‑pin XLR connectors. |
| headphone-jack | 1 x 6.35 mm headphone jack. |
| webcam-outputs | 1 x USB‑C up to 1080p60 |
| ethernet | 10/100/1000/10G BASE‑T for SMPTE 2110 IP video in/out, configuration and updates. |
| computer-interface | USB‑C for webcam out, updates and configuration |
| sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 24, 25, 29.97, 30, 47.95, 48, 50, 59.94, 60; 1080PsF23.98, 24, 25, 29.97, 30 |
| 2k-video-standards | 2Kp23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 DCI; 2KPsF23.98/24/25/29.97/30 DCI |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| 4k-video-standards | 4Kp23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 DCI |
| smpte-compliance | SMPTE 259M, 274M, 292M, 296M, 424M, 425M level A/B, 2036‑1, 2048‑1, 2081‑10/‑11/‑12, 2082‑10/‑11/‑12, ST2108‑1 |
| sdi-metadata-support | RP 188/SMPTE 12M‑2 and closed captioning. |
| audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit. |
| color-precision-sdi | 8, 10 RGB 4:4:4 up to 1080p30; 8, 10‑bit YUV 4:2:2 in all modes. |
| color-precision-hdmi | 4:2:2 |
| color-space | Rec. 601, Rec. 709, Rec. 2020 |
| hdmi-hd-video-standards | 720p50/59.94/60; 1080i50/59.94/60; 1080p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| hdmi-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 |
| hdmi-4k-video-standards | 4Kp23.98/24/25/29.97/30/47.95/48/50/59.94/60 DCI |
| hdmi-color-space | YUV |
| local-audio-monitoring | Front panel speaker with control button and 6.35 mm headphone socket. |
| ip-video-compliance | SMPTE 2110‑20, IGMP v2; 2110‑21 Sender: Narrow; Receiver: Narrow/Wide Synchronous/Asynchronous; 2110‑30 (PCM) Level C; 2110‑40 (Ancillary). |
| codec | Blackmagic IP10 codec used when converting 2160p59.94 and 2160p60 to 10G 2110 IP video. |
| precision-time-protocol | IEEE 1588‑2008 (PTP v2), ST 2059‑1, ST 2059‑2 |
| nmos-is%e2%80%9104 | v1.3.2; peer‑to‑peer via mDNS/DNS‑SD |
| nmos-is%e2%80%9105 | v1.1.2 |
| nmos-bcp%e2%80%91002%e2%80%9101 | Natural Grouping |
| nmos-bcp%e2%80%91004%e2%80%9101 | Receiver capabilities |
| built%e2%80%91in-control-panel | 4 buttons, spin knob, 2.2 inch color display. |
| external-control | RJ‑45 10Gb/s Ethernet and USB‑C; REST API over Ethernet via HTTP. |
| displays | Built‑in 2.2 inch LCD for monitoring video, audio, status and menus. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x Internal 100–240V AC 50/60Hz. |
| power-connectors | 1 x IEC C14 socket for AC power; 1 x 4‑pin XLR for +12V DC external power/battery. |
| power-usage | TBC |
| physical-installation | 1 rack unit. |
| operating-temperature | 0° C to 40° C (32° – 104°F) |
| storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Blackmagic 2110 IP SDI to HDMI 12G‑10; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.