Blackmagic 2110 IP Presentation Converter is purpose-built for speaker podiums, combining laptop, projector, and microphone connections into a single compact device. Computers connect via USB-C for both video and power, while an HDMI output drives projectors and can switch between the local video input or a 2110 IP return feed. For audio, you get XLR microphone inputs plus XLR audio out for PA speakers. A single RJ-45 10G Ethernet connection delivers video, IP integration, and power — even while charging a connected USB computer. Blackmagic 2110 IP Presentation Converter — everything a presenter needs, all in one.
935.00 USD
| product-name | Blackmagic 2110 IP Presentation Converter |
|---|---|
| pc-video-inputs | 1 x front USB‑C plus 1 x rear USB‑C with 45W host charging capability. |
| hdmi-2-0-video-inputs | 1 |
| hdmi-2-0-video-outputs | 1 |
| sdi-video-outputs | 1 (Automatically standards converted to destination) |
| sdi-rates | 270Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G. |
| smpte-st-2110-ip-video-inputs | 1 x 10G Ethernet |
| smpte-st-2110-ip-video-outputs | 1 x 10G Ethernet |
| analog-audio-inputs | 2 x Combination 3-pin XLR / TRS 1/4 inch Jack, switchable between +24dB line and mic level; supports +48V phantom power. |
| analog-audio-outputs | 2 channels balanced analog audio on 3-pin XLR; 1 x 6.35 mm headphone jack. |
| sdi-audio-outputs | 16 Channels embedded in SD/HD/2K/UHD/4K. |
| hdmi-audio-inputs | 8 Channels embedded in SD/HD/UHD/4K. |
| hdmi-audio-outputs | 8 Channels embedded in SD/HD/UHD/4K. |
| usb | 2 x USB‑C 3.1 Gen 1 (up to 5 Gb/s). |
| ethernet | 1 x 10Gb/s RJ‑45 10/100/1000/10G BASE-T for SMPTE-2110 IP video in/out, configuration and firmware updates. |
| sdi-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30. |
| 2k-video-standards | 2Kp23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 DCI; 2KPsF23.98/24/25/29.97/30 DCI. |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60. |
| 4k-video-standards | 4Kp23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 DCI. |
| sdi-compliance | SMPTE 274M, 296M, 424M, 425M, 2081‑1, 2081‑10, 2082‑10, ST2108‑1, ST2110‑20, ST2110‑21, ST2110‑30, ST2110‑40. |
| sdi-metadata-support | RP 188/SMPTE 12M-2 and closed captioning. |
| multiple-rate-support-sdi | Switchable between HD/2K/UHD and 4K. |
| sdi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit. |
| sdi-video-sampling | 4:2:2, 4:4:4. |
| sdi-color-precision | 8, 10, 12‑bit RGB 4:4:4 in 2D up to 4Kp30 DCI; 8, 10‑bit YUV 4:2:2 in all 2D modes. 8, 10, 12‑bit RGB 4:4:4 in 3D up to 2Kp60 DCI; 8, 10‑bit YUV 4:2:2 in all 3D modes. |
| sdi-color-space | REC 709, REC 2020. |
| sdi-hdr-support | HDR static metadata packing, HLG and PQ transfer characteristics. |
| hdmi-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60. |
| hdmi-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60. |
| hdmi-4k-video-standards | 4Kp23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 DCI. |
| hdmi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit. |
| hdmi-video-sampling | 4:4:4, 4:2:2, 4:2:0. |
| hdmi-color-precision | 8, 10, 12‑bit. |
| hdmi-color-space | REC 709, REC 2020. |
| hdmi-hdr-support | HDR static metadata packing, HLG and PQ transfer characteristics. |
| hdr-configuration-hdmi | HDMI 2.0 supports Deep Color and HDR; auto configures to connected display. |
| multiple-rate-support-hdmi | Switchable between HD/UHD and 4K. |
| copy-protection | HDMI input cannot capture from copy protected sources. |
| ip-video-compliance | SMPTE 2110-20 (Uncompressed Video), IGMP v2. |
| traffic-shaping-st-2110-21 | Sender: Narrow; Receiver: Narrow, Wide Synchronous, Asynchronous. |
| smpte-2110-30-pcm | Audio Conformance level: Level C. |
| smpte-2110-40-ancillary | Full ancillary data incl. RP188/SMPTE 12M-2, captions, HDR static metadata. |
| codec | Blackmagic IP10 codec for converting 12G‑SDI rates to 10G 2110 IP video. |
| precision-time-protocol | IEEE 1588-2008 (PTP v2), ST 2059‑1, ST 2059‑2. |
| nmos-is%e2%80%9104 | v1.3.2; Peer‑to‑peer via mDNS/DNS‑SD. |
| nmos-is%e2%80%9105 | v1.1.2. |
| nmos-bcp%e2%80%91002%e2%80%9101 | Natural Grouping. |
| nmos-bcp%e2%80%91004%e2%80%9101 | Receiver capabilities. |
| built%e2%80%91in-control-panel | 3 buttons, spin knob, 2.2" color display; front speaker on/off button. |
| physical-installation | Half rack width, 1 RU height. |
| operating-systems-mac | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later. |
| operating-systems-windows | Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x Internal 100‑240V AC 50/60Hz with IEC C14 socket. |
| power-usage | TBA |
| operating-temperature | 5° to 40° C (41° to 104° F). |
| storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F). |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing. |
| whats-included | Blackmagic 2110 IP Presentation Converter; Mounting Plate; Welcome wallet with QR code for software download. |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.