Blackmagic Camera ProDock transforms your iPhone into a professional production camera, with all the connections you need to build a custom rig. Designed to work seamlessly with the Blackmagic Camera app, it gives you the power and flexibility of a true digital film system.ProDock includes connections for HDMI monitoring, microphone, headphones, genlock, USB for external disks, and power. With professional BNC connectors, it supports external genlock and timecode, keeping every camera in perfect sync.You also get three USB-C ports, so you can connect control accessories and external SSDs for direct recording. Intelligent power management ensures everything runs smoothly — all at the same time.Blackmagic Camera ProDock — professional-grade connectivity, built for iPhone filmmaking.
325.00 USD
| hdmi-video-outputs | 1 x HDMI 2.1 (Type A). Outputs resolution and frame rate set in Blackmagic Camera for iOS. |
|---|---|
| audio-inputs | 1 x 3.5mm stereo mini-jack. |
| audio-outputs | 1 x 3.5mm stereo mini-jack. |
| timecode-input | 1 x BNC, 1 x 3.5mm audio input supports timecode in. |
| genlock-input | 1 x BNC, Tri-Sync or Black Burst. Genlock supported on iPhone 17 Pro and iPhone 17 Pro Max. |
| usb-c-ports | 2 x USB 3.2 high speed ports for recording to external media; 1 x USB 2.0 port for accessories. |
| power-connections | +12V to +15V DC input with locking 5.5mm barrel connector. |
| iphone-connection | 1 x USB-C cable and plug. |
| microphone | Connect external microphones via the 3.5mm stereo mini-jack, or USB‑C ports. |
| monitor-audio | Connect headphones via the 3.5mm stereo mini-jack audio output. |
| media | Record Blackmagic Camera clips to internal iPhone storage or external storage connected by USB. |
| status-indicator | 1 x power LED indicator, 1 x front tally LED indicator, 1 x genlock LED indicator. |
| software | Blackmagic Camera for iOS. Download for free on the App Store. |
| operating-system | Supported on iPhones running iOS 26 or later. Genlock available on iPhone 17 Pro and iPhone 17 Pro Max models only. Support for all other features available on iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 16 Pro, and iPhone 16 Pro Max models. |
| power-supply | 1 x External 12V DC 60W power supply. |
| power-inputs | +12V to +15V DC input with locking 5.5mm barrel connector. |
| operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| storage-temperature | -20° to 45°C (-4° to 113°F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Blackmagic Camera ProDock, 1/4 inch to 1/4 inch mounting adapter, External 12V DC power supply with locking connector and international socket adapters, Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.