The Blackmagic Pocket Cinema Camera Pro EVF is the perfect accessory for shooting outdoors or handheld with ease.It features a high-quality viewfinder with a built-in proximity sensor, a 4-element glass diopter with an impressive -4 to +4 adjustment, built-in status overlays, and a digital focus chart for precise control.Connecting seamlessly to the Pocket Cinema Camera 6K Pro via a single connector, the EVF offers up to 70 degrees of swivel and includes a set of four eyecups for both left and right eye use.Pocket Cinema Camera Pro EVF — clarity, comfort, and control for every shot.
595.00 USD
| connections-video-and-power-inputs | Via Pocket Cinema Camera 6K Pro EVF connector |
|---|---|
| connections-fixing | Integrated M4 x 3.3 (0.7 pitch) locking screw |
| features-display-resolution | 1280 x 960 |
| features-display-pixels | 3.68 million dots |
| features-display-type | Micro OLED |
| features-frame-rates | Up to 60 fps |
| features-color-precision | 24 bit RGB, 16.7 million colors |
| features-focus | 4 element diopter. |
| features-diopter-range | -4 to +4 |
| features-power | Auto ON/OFF controlled by inbuilt proximity sensor. |
| features-controls | Viewfinder display configuration set via Monitor Page in camera menu settings. |
| features-overlays | Camera settings, status and meters displayed in top and bottom blank area. |
| features-eyepiece | Can be tilted +70° vertically. |
| features-eye-cup | 4 x interchangeable silicone eye cups including small, medium, left eye and right eye. |
| features-mounting-options | Compatible with Pocket Cinema Camera 6K Pro. |
| features-metadata-support | Supports camera information from Pocket Cinema Camera 6K Pro. |
| environmental-specifications-operating-temperature | 0° to 40° C (32° to 104° F) |
| environmental-specifications-storage-temperature | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| environmental-specifications-relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Blackmagic Pocket Cinema Camera Pro EVF, Small Eye Cup, Medium Eye Cup |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.