With 10G Ethernet on the Blackmagic Studio Converter and Blackmagic Studio Camera Pro, all camera signals connect through a single Ethernet IP link.That means camera feed, return program feed, timecode, reference, tally, talkback, and control all travel down one cable — delivering the same benefits as SMPTE fiber, but at a fraction of the cost using standard 10G copper Ethernet.At the studio end, the Blackmagic Studio Converter breaks out all video, audio, and talkback connections. It also features a powerful integrated supply that delivers power to the camera over Ethernet, so there’s no need for a local power source at the camera.Blackmagic Studio Converter — all signals, one cable, total simplicity.
1,055.00 USD
| connections-sdi-video-inputs | 2 |
|---|---|
| connections-sdi-video-outputs | 2 |
| connections-sdi-monitor-outputs | 1 |
| connections-sdi-rates | 1.5G, 3G, 6G, 12G |
| built-in-speaker | Mono |
| analog-audio-inputs | 2 channel analog Program audio in supported via 9‑pin connector. |
| analog-audio-outputs | 1 x 6.35 mm headphone jack. |
| sdi-audio-input | Return 1 with 2 channels of Program audio embedded in 1.5G/3G/6G/12G-SDI. 4 talkback channels on 13, 14, 15 and 16. Return 2 with 2 channels of audio embedded in 1.5G/3G/6G/12G-SDI. |
| sdi-audio-output | 2 channels of Program audio embedded in 1.5G/3G/6G/12G-SDI. 4 talkback channels on 13, 14, 15 and 16. |
| timecode-connections | 1 x BNC In, 1 x BNC Out. |
| reference-connections | 1 x BNC In, 1 x BNC Out. Tri-Sync or Black Burst. |
| talkback-audio | SDI channels 13 and 14 for Engineering talkback. SDI channels 15 and 16 for Production talkback. RJ-45 Talkback connector for analog external talkback systems. |
| screen | 2.2 inch LCD |
| ethernet | 1 x 10Gb/s PoE RJ‑45 Camera connector for SMPTE Fibre style workflow over Cat 6A network cable. 1 x 1Gb/s for external control and software updates. |
| computer-interface | 1 x USB-C. |
| hd-video-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60, 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| sdi-compliance | SMPTE 292M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081‑1, SMPTE 2081‑10, SMPTE 2082‑1 and SMPTE 2082‑10. |
| audio-sampling | Television standard sample rate of 48kHz and 24‑bit. |
| video-sampling | 4:2:2 |
| color-precision | 10-bit |
| color-space | REC 709, REC 2020. |
| multiple-rate-support | SDI switches between HD, 3G-SDI, 6G-SDI and 12G-SDI. |
| built-in-control-panel | 7 buttons with spin knob control and 2.2 inch color display for device control and menu settings. |
| external-control | RJ-45 1Gb/s Ethernet. |
| software-included | Camera Utility for firmware update. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later. Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x Internal 100 – 240V AC 50/60Hz. |
| power-usage | 40 W max plus camera power usage. |
| optional-accessories | Blackmagic Universal Rack Shelf, Blackmagic Studio Camera 6K Pro, Blackmagic Studio Camera 4K Pro G2, Blackmagic Studio Camera 4K Pro. |
| operating-temperature | 0° to 40° C (32° to 104° F) |
| storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Blackmagic Studio Converter |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.