The Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K combines advanced digital film technology in a truly compact design. It features a 4/3 sensor with 13 stops of dynamic range and dual native ISO up to 25,600, delivering HDR images with stunning detail and incredible low-light performance.Dedicated external controls give you quick access to essential functions, while the large 5-inch touchscreen makes it simple to frame shots, fine-tune focus, and adjust settings on the fly.Recording options include built-in SD/UHS-II or CFast 2.0 for Blackmagic RAW, Apple ProRes RAW, or Apple ProRes formats. You can even record directly to external drives via the USB-C expansion port. With its versatile MFT lens mount, built-in microphones, XLR input, full-sized HDMI, 3D LUT support, Bluetooth, and more — Pocket Cinema Camera 4K is built for professional filmmaking in the palm of your hand.Pocket Cinema Camera 4K — powerful digital film, perfectly portable.
1,185.00 USD
| effective-sensor-size | 18.96mm x 10mm (Four Thirds) |
|---|---|
| lens-mount | Active MFT mount. |
| lens-control | Iris, focus and zoom on supported lenses. |
| dynamic-range | 13 Stops. |
| dual-native-iso | 400 and 3200 |
| shooting-resolutions | 4096 x 2160 (4K DCI) up to 60 fps; 4096 x 1720 (4K 2.4:1) up to 75 fps; 3840 x 2160 (Ultra HD) up to 60 fps; 2880 x 2160 (2.8K anamorphic) up to 80 fps; 2688 x 1512 (2.6K 16:9) up to 120 fps; 1920 x 1080 (HD) up to 120 fps |
| frame-rates | Maximum sensor frame rate dependent on resolution and codec selected. Project frame rates of 23.98, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94 and 60 fps supported. Off-speed frame rates up to 60 fps in 4K DCI, 120 fps in 2.6K 16:9 and HD windowed. |
| focus | Auto focus available using compatible lenses. |
| iris-control | Iris wheel and touchscreen slider for manual iris adjustment on electronically controllable lenses, iris button for instant auto iris settings on compatible lenses. |
| screen-dimensions | 5” 1920 x 1080. |
| screen-type | LCD capacitive touchscreen. |
| metadata-support | Automatically populated lens data from electronic Micro Four Thirds lenses. Automatic recording of camera settings, motion sensor data plus slate data such as project, scene number, take and special notes. A 3D LUT can also be embedded in metadata of Blackmagic RAW files. |
| controls | Touchscreen menus on 5 inch screen. 1 x Power Switch, 1 x Record Button, 1 x Stills Button, 1 x Scroll Wheel with push integrated into handgrip, 1 x ISO Button, 1 x White Balance, 1 x Shutter Button, 3 x software configurable Fn buttons, 1 x IRIS Button, 1 x Focus Button, 1 x High Frame Rate (HFR) Button, 1 x Zoom Button, 1 x Menu Button and 1 x Playback Button. |
| total-video-inputs | None. |
| total-video-outputs | 1 x HDMI up to 1080p60 |
| analog-audio-inputs | 1 x mini XLR analog switchable between mic with phantom power support and line level (up to +14dBu). 1 x 3.5mm Stereo Input. Can also be used for Timecode input. |
| analog-audio-outputs | 1 x 3.5mm headphone jack. |
| computer-interface | USB Type-C for external drive recording, PTP camera control and software updates. |
| microphone | Integrated stereo microphone. |
| built-in-speaker | 1 x mono speaker. |
| sd-video-standards | None. |
| hd-video-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60. |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60. |
| 4k-dci-standards | 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI, 4Kp29.97 DCI, 4Kp30 DCI, 4Kp50 DCI, 4Kp59.94 DCI, 4Kp60 DCI |
| media | 1 x CFast card slot, 1 x SD UHS-II card slot, 1 x USB-C 3.1 Gen 1 expansion port for external media for Blackmagic RAW, Apple ProRes RAW and Apple ProRes recording. |
| media-format | Can format media to ExFAT (Windows/Mac) or HFS+ (Mac) file systems. |
| supported-codecs | Blackmagic RAW Constant Bitrate 3:1; Blackmagic RAW Constant Bitrate 5:1; Blackmagic RAW Constant Bitrate 8:1; Blackmagic RAW Constant Bitrate 12:1; Blackmagic RAW Constant Quality Q0; Blackmagic RAW Constant Quality Q5; Apple ProRes RAW HQ; Apple ProRes RAW; Apple ProRes 422 HQ QuickTime; Apple ProRes 422 QuickTime; Apple ProRes 422 LT QuickTime; Apple ProRes 422 Proxy QuickTime |
| external-control | iPad control, Bluetooth control, USB PTP camera control. External control of some camera settings, focus, iris and zoom with compatible lenses, color corrector, tally and internal record start and stop when used with a compatible ATEM and ATEM Software Control. |
| color-corrector | DaVinci YRGB. |
| storage-type | 1 x CFast 2.0; 1 x SD UHS-II card; 1 x high speed USB-C expansion port for external media. |
| recording-formats | Blackmagic RAW 3:1, 5:1, 8:1, 12:1, Q0, Q1, Q3, Q5 plus Apple ProRes RAW HQ and Apple ProRes RAW at 4096 x 2160, 4096 x 1720, 3840 x 2160, 2880 x 2160, 2688 x 1512 and 1920 x 1080 with film, extended video or video dynamic range or custom 3D LUT embedded in metadata. Apple ProRes at 4096 x 2160, 3840 x 2160 and 1920 x 1080 with film, extended video or video dynamic range or custom 3D LUT. Supports recording optional portrait mode metadata for all resolutions in Blackmagic RAW, Apple ProRes RAW and Apple ProRes. |
| storage-rates-4096-x-2160 | Blackmagic RAW 3:1 – 136 MB/s; 5:1 – 82 MB/s; 8:1 – 51 MB/s; 12:1 – 35 MB/s; Q0 – 102 to 203 MB/s; Q1 – 68 to 163 MB/s; Q3 – 46 to 116 MB/s; Q5 – 28 to 68 MB/s; Apple ProRes RAW HQ – 185 MB/s; Apple ProRes RAW – 122.8 MB/s; Apple ProRes 422 HQ – 117.88 MB/s; Apple ProRes 422 – 78.63 MB/s; Apple ProRes 422 LT – 54.63 MB/s; Apple ProRes Proxy – 24.25 MB/s |
| storage-rates-4096-x-1720 | Blackmagic RAW 3:1 – 108 MB/s; 5:1 – 65 MB/s; 8:1 – 41 MB/s; 12:1 – 28 MB/s; Q0 – 81 to 162 MB/s; Q1 – 55 to 130 MB/s; Q3 – 37 to 93 MB/s; Q5 – 22 to 55 MB/s; Apple ProRes RAW HQ – 147.7 MB/s; Apple ProRes RAW – 98 MB/s |
| storage-rates-3840-x-2160 | Blackmagic RAW 3:1 – 127 MB/s; 5:1 – 77 MB/s; 8:1 – 48 MB/s; 12:1 – 32 MB/s; Q0 – 96 to 190 MB/s; Q1 – 64 to 153 MB/s; Q3 – 43 to 109 MB/s; Q5 – 26 to 64 MB/s; Apple ProRes RAW HQ – 173.6 MB/s; Apple ProRes RAW – 115.2 MB/s; Apple ProRes 422 HQ – 110 MB/s; Apple ProRes 422 – 73.6 MB/s; Apple ProRes 422 LT – 51 MB/s; Apple ProRes Proxy – 22.4 MB/s |
| storage-rates-2880-x-2160 | Blackmagic RAW 3:1 – 96 MB/s; 5:1 – 58 MB/s; 8:1 – 36 MB/s; 12:1 – 25 MB/s; Q0 – 72 to 143 MB/s; Q1 – 48 to 115 MB/s; Q3 – 32 to 82 MB/s; Q5 – 20 to 48 MB/s; Apple ProRes RAW HQ – 85.8 MB/s; Apple ProRes RAW – 57 MB/s |
| storage-rates-2688-x-1512 | Blackmagic RAW 3:1 – 63 MB/s; 5:1 – 38 MB/s; 8:1 – 24 MB/s; 12:1 – 16 MB/s; Q0 – 48 to 94 MB/s; Q1 – 32 to 76 MB/s; Q3 – 22 to 54 MB/s; Q5 – 13 to 32 MB/s |
| storage-rates-1920-x-1080 | Blackmagic RAW 3:1 – 33 MB/s; 5:1 – 20 MB/s; 8:1 – 13 MB/s; 12:1 – 8.4 MB/s; Q0 – 25 to 49 MB/s; Q1 – 17 to 39 MB/s; Q3 – 11 to 28 MB/s; Q5 – 7 to 17 MB/s; Apple ProRes 422 HQ – 27.5 MB/s; Apple ProRes RAW HQ – 44.3 MB/s; Apple ProRes RAW – 29.5 MB/s; Apple ProRes 422 – 18.4 MB/s; Apple ProRes 422 LT – 12.75 MB/s; Apple ProRes Proxy – 5.6 MB/s |
| storage-rates-note | Blackmagic RAW and Apple ProRes RAW storage rates quoted are indicative only. Actual storage rates are entirely dependent on image subject matter. |
| software-included | Blackmagic OS |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later. Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x External 12V power supply. |
| external-power-input | 1 x 2-pin locking connector. |
| battery-type | Canon LP-E6. |
| battery-life | Approximately 60 minutes (recording at 24 fps without any external USB-C device connected) |
| power | 12V-20V |
| optional-accessories | Blackmagic Pocket Camera Battery Grip. |
| operating-temperature | 0°to 40°C (32° to 104°F) |
| storage-temperature | -20°to 45°C (-4° to 113°F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K, Lens turret dust cap, 30W power supply with locking connector and international adapters, LP‑E6 battery, Welcome wallet with QR code for software download, Welcome card, DaVinci Resolve Studio with activation key |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.