DeckLink Studio 4K is the perfect solution when you need to work seamlessly across a wide range of analog and digital video gear. It features an incredible array of connections, including SD/HD/Ultra HD 6G-SDI, HDMI 1.4b, component, composite, S-Video, 4-channel balanced analog audio, 2-channel AES/EBU (switchable to 6-channel out), reference inputs for Black Burst and Tri-Sync, RS-422 deck control, keying in SD, and even a built-in hardware down converter. From editing and paint to broadcast design and beyond, DeckLink Studio 4K delivers the flexibility you need — all in a future-proof design. DeckLink Studio 4K — ultimate connectivity for every workflow.
655.00 USD
| sdi-video-inputs | 1 x 10-bit SD/HD/2K/4K. Supports 6G 4:2:2 and 3G 4:4:4. |
|---|---|
| sdi-video-outputs | 1 x 10-bit SD/HD/2K/4K. Supports 6G 4:2:2 and 3G 4:4:4. |
| analog-video-inputs | 1 x Component YUV on 3 BNCs, 1 x Composite, 1 x S-Video. Component supports HD and SD. |
| analog-video-outputs | 1 x Component YUV on 3 BNCs, 1 x Composite, 1 x S-Video, 1 x SD-SDI. Component supports HD and SD. |
| analog-audio-inputs | 4 Channels of professional balanced analog audio via 1/4 inch jack connectors. |
| analog-audio-outputs | 4 Channels of professional balanced analog audio via 1/4 inch jack connectors. Channels 3 & 4 can switch to AES/EBU outputs. |
| aes-ebu-audio-inputs | 2 Channels unbalanced with sample rate converter. |
| aes-ebu-audio-outputs | 2 Channels unbalanced. Analog outputs 3 and 4 can switch to AES/EBU outputs for audio 3 & 4 and 5 & 6 output. |
| sdi-audio-inputs | 16 Channels embedded in HD/2K/4K. 8 Channels embedded in SD. |
| sdi-audio-outputs | 16 Channels embedded in HD/2K/4K. 8 Channels embedded in SD. |
| hdmi-video-inputs | 1 x HDMI type A connector. |
| hdmi-video-outputs | 1 x HDMI type A connector. |
| hdmi-audio-inputs | 8 Channels embedded in SD, HD, 4K. |
| hdmi-audio-outputs | 8 Channels embedded in SD, HD, 4K. |
| sync-input | Tri-Sync or Black Burst. |
| device-control | Sony compatible RS422 deck control ports. Serial ports TxRx direction reversible under software control. |
| computer-interface | PCI Express 4 lane generation 2, compatible with 4, 8 and 16 lane PCI Express slots. |
| supported-codecs | AVC-Intra, AVCHD, Canon XF MPEG2, Digital SLR, DV-NTSC, DV-PAL, DVCPRO50, DVCPROHD, DPX, HDV, XDCAM EX, XDCAM HD, XDCAM HD422, Apple ProRes 4444, Apple ProRes 422 HQ, DNxHR & DNxHD, Apple ProRes 422, Apple ProRes LT, Apple ProRes 422 Proxy, Uncompressed 8-bit 4:2:2, Uncompressed 10-bit 4:2:2, Uncompressed 10 bit 4:4:4. |
| software-included | Media Express, Disk Speed Test, LiveKey, Blackmagic Desktop Video Utility and Blackmagic driver on Mac OS and Windows. Media Express, Blackmagic Desktop Video Utility and Blackmagic driver on Linux. |
| internal-software-upgrade | Firmware built into software driver. Loaded at system start or via updater software. |
| physical-installation | PCI Express 4 lane generation 2, compatible with 4, 8, 16 lane PCI Express slots on Mac OS, Windows and Linux. |
| software-applications | DaVinci Resolve, Fusion, Final Cut Pro X, Adobe Premiere Pro CC, Avid Media Composer, Adobe After Effects CC, Avid Pro Tools, Steinberg Cubase, Autodesk Smoke, Adobe Photoshop CC, The Foundry Nuke, Grass Valley Edius, Steinberg Nuendo, Sony Catalyst Production Suite, Tools On Air Just: Play & Live & In, Softron MovieRecorder & MReplay, Adobe Flash Media Live Encoder, Telestream Wirecast, Resolume Arena, Magix Vegas Pro & Movie Edit Pro Premium, Corel VideoStudio Pro, CyberLink PowerDirector, Vidblaster X & Studio & Broadcast, Uniplay One & CG, CasparCG Server, Magicsoft CG, Xsplit Broadcaster, Imagine Communications Velocity & InfoCaster, DevTek Easy Media Suite, Metus Ingest, Boinx Software MimoLive, Cinegy Capture Pro, vMix Live, Renewed Vision ProPresenter, Ventuz Director, Class X Liveboard & Coral CG, Glookast Capturer, Open Broadcaster Software Studio, Nautilus NEMO3D, Burst Video WebClip2Go & [REC]Marker, Autodesk Flame, Zoom. |
| video-standards | SD, HD, 2K DCI, Ultra HD, 4K DCI. |
| sdi-compliance | SMPTE 292M, SMPTE 259M, SMPTE 296M, SMPTE 372M, SMPTE 425M, SMPTE 2081, ITU-R BT.656 and ITU-R BT.601. |
| sdi-metadata-support | RP 188/SMPTE 12M-2 and closed captioning. |
| sdi-video-sampling | 4:2:2, 4:4:4 (*4K is 4:2:2). |
| sdi-color-precision | 8, 10-bit RGB 4:4:4 in all modes up to 1080p25 2K DCI, 8, 10-bit YUV 4:2:2 in all modes. |
| color-space | REC 601, REC 709 |
| hdmi-video-sampling | 4:4:4, 4:2:2 & 4:2:0 |
| hdmi-color-precision | 10-bit RGB HD, 10-bit YUV in HD and 4K |
| hdmi-configuration | HDMI 1.4b. Automatically configures to connected display. |
| audio-sampling | Television standard sample rate of 48 kHz at 24 bit. |
| color-precision | 10-bit |
| hdmi-resolution | Pixel for pixel up to 4K resolutions. |
| multiple-rate-support | HDMI and SDI video connections are switchable between SD/HD/2K and UHD. Component analog video connections are switchable between SD and HD. |
| copy-protection | HDMI input is unable to capture from copy protected HDMI sources. |
| processing | HD Down Conversion, HD Up Conversion, Cross Conversion, Real Time Effects, Colorspace Conversion. |
| operating-systems | Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later. Windows 10/11 64-bit. Linux. |
| power-consumption | 22 W |
| environmental-specifications | Operating Temp: 5° to 40° C. Storage Temp: -20° to 45° C. Humidity: 0% to 90% non-condensing. |
| whats-included | DeckLink Studio 4K, Breakout cable for analog and RS-422 control, HDMI bracket. |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.