This converter lets you transform 12G-SDI to HDMI with full support for SD, HD, 6G, and 12G-SDI formats. A built-in down converter ensures compatibility with any HDMI display by automatically selecting the best format supported. You can also de-embed audio to balanced analog or AES/EBU outputs, with timecode output included. It features HDMI Instant Lock for immediate video display, plus a 33-point LUT for professional color calibration. Perfect for turning HDMI televisions into broadcast-quality SDI monitors or connecting to projectors. 12G-SDI to HDMI Converter — broadcast monitoring made simple.
605.00 USD
| product-name | Teranex Mini SDI to HDMI 12G |
|---|---|
| sdi-video-inputs | 1 x 12G-SDI SD/HD/2K/4K auto switching. |
| digital-audio-outputs | 4 channels professional 110Ω balanced digital audio via XLR connectors. Right XLR can be configured for Timecode output. |
| embedded-audio-support | 8 channels. |
| multi-rate-support | 270MB, 1.5G, 3G, 6G and 12G. |
| updates-and-configuration | USB or Ethernet. |
| reclocking | Yes |
| sdi-video-outputs | 1 x 12G-SDI loop output. |
| hdmi-video-outputs | 1 x HDMI 2.0 type A connector with support for 2160p60. |
| analog-audio-outputs | 2 channels professional balanced analog audio via XLR connectors. Right XLR can be configured for Timecode output. |
| sdi-input-standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| sdi-input-standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p47.95, 1080p48, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| sdi-input-standards-2k-video-standards | 2Kp23.98 DCI, 2Kp24 DCI, 2Kp25 DCI; 2KPsF23.98 DCI, 2KPsF24 DCI, 2KPsF25 DCI |
| sdi-input-standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p47.95, 2160p48, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| sdi-input-standards-4k-video-standards | 4Kp23.98 DCI, 4Kp24 DCI, 4Kp25 DCI |
| sdi-compliance | SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 372M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081‑1, SMPTE 2081‑10, SMPTE 2082‑1 and SMPTE 2082‑10 |
| sdi-video-rates | Switchable between SD, HD level A and level B 3G‑SDI, 6G‑SDI and 12G‑SDI. |
| sdi-video-sampling | 4:2:2 and 4:4:4 |
| sdi-audio-sampling | Television standard sample rate of 48 kHz and 24‑bit. |
| sdi-color-precision | 4:2:2 and 4:4:4 |
| sdi-color-space | YUV and RGB. 33 point LUTs can be loaded via Teranex Utility. |
| hdmi-output-standards-sd-video-standards | 525i59.94 NTSC, 625i50 PAL |
| hdmi-output-standards-hd-video-standards | 720p50, 720p59.94, 720p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60; 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p47.95, 1080p48, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080PsF23.98, 1080PsF24, 1080PsF25, 1080PsF29.97, 1080PsF30 |
| hdmi-output-standards-ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p47.95, 2160p48, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| hdmi-output-standards-4k-video-standards | 4K DCI 23.98p, 4K DCI 24p, 4K DCI 25p |
| hdmi-color-space | REC 601, REC 709 |
| hdmi-color-precision | YUV 4:2:2 in HD, 2K and 4K. 33 point LUT can be loaded via the Teranex Utility. |
| software-control | Mac™ and Windows™ software upgrade via USB or Ethernet. |
| internal-software-upgrade | Via included updater application. |
| operating-systems-mac | Mac 10.15 Catalina, Mac 11.1 Big Sur or later. |
| operating-systems-windows | Windows 10, 64-bit. |
| basic-settings-control | Mini Switches, USB and Ethernet via free software utility. |
| optional-front-panel-control | Front mounted Smart Panel with LCD, rotary knob and six settings buttons. |
| power-supply | 1 x built in international AC power supply with IEC C14 inlet. IEC Power cable required. 100 – 240V AC Input. |
| power-over-ethernet | Can be powered via 48V DC using PoE+ (power over ethernet). |
| power-consumption | 16 Watts |
| operational-voltage-range | 100 – 240V AC |
| operating-temperature | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| storage-temperature | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non‑condensing |
| whats-included | Teranex Mini SDI to HDMI 12G; Welcome wallet with QR code for software download |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.