Designed as the ultimate studio camera, the Blackmagic Studio Camera 6K Pro features a large 6K Super 35 sensor and an EF lens mount to deliver true cinematic images in live production.Built-in ND filters let you precisely control light, making it easy to capture stunning results even in bright sunlight. And with integrated streaming, you can broadcast live directly to the internet.Connectivity includes 12G-SDI, HDMI, and 10G Ethernet, enabling all signals to run through a single cable for a SMPTE-style workflow at a fraction of the cost.Blackmagic Studio Camera 6K Pro — cinematic power, built for live production.
2,745.00 USD
| effective-sensor-size | 23.10mm x 12.99mm (Super 35) |
|---|---|
| lens-mount | Active EF mount. |
| lens-control | Iris, focus, zoom on supported lenses. |
| dynamic-range | 13 Stops. |
| dual-native-iso | 0dB and 18dB gain. |
| sensitivity-at-0db-gain | f11 with 2160p59.94; f12 with 2160p50; at 2,000 lux with 89.9% reflectance. |
| signal-to-noise-ratio | 64.62dB for 2160p (Ultra HD scaled from 5.3K) |
| recording-resolutions | 6144 x 3456 (6K) up to 50 fps, 6144 x 2560 (6K 2.4:1) up to 60 fps, 5376 x 3024 (5.3K 16:9) up to 60 fps, 3840 x 2160 (Ultra HD) up to 60 fps |
| video-output-standards | 2160p, 1080p, 1080i |
| project-frame-rates | 23.98, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94 and 60 fps supported. |
| off-speed-frame-rates | 5‑50 fps in 6K; 5‑60 fps for all other recording resolutions. |
| built-in-nd-filters | Four position ND filter with clear, 2‑stop, 4‑stop and 6‑stop IR ND filters. |
| focus | Auto focus available using compatible lenses. |
| screen-dimensions | 7 inch 1920 x 1200 |
| screen-type | LCD capacitive touchscreen. |
| screen-brightness | 2000 nits |
| controls | Touchscreen camera settings and menus with rotary settings dial, program button, F1, F2 and F3 assignable function buttons, brightness contrast and peaking dials. |
| mounting-options | 2 x 1/4 inch tripod mount; 1 x 3/8 inch tripod mount. |
| sdi-video-inputs | 1 |
| sdi-video-outputs | 1 |
| sdi-rates | 1.5G, 3G, 6G, 12G |
| hdmi-2-0-video-outputs | 1 |
| analog-audio-input | 2 x XLR analog switchable between mic and line levels (phantom power support); 1 x 3.5mm Stereo Input (can also be used for Timecode input). |
| analog-audio-output | 1 x 5-pin XLR for talkback headset; 1 x 3.5mm TRRS mini jack for headphones with mic. |
| sdi-audio-output | 2 channels of program audio embedded in 1.5G/3G/6G/12G-SDI; 2 talkback channels on 15 and 16. |
| reference-inputs | Tri-Sync or Black Burst when used with optional Blackmagic Studio Converter. |
| remote-control | Remote camera control over SDI, HDMI or Ethernet. |
| ethernet | 10Gb/s |
| computer-interface | 2 x USB Type‑C 3.1 Gen 1 (up to 5Gb/s) expansion ports for external recording and focus/zoom demand connection; software updates using USB‑C Port A. |
| microphone | Integrated stereo microphone. |
| built-in-speaker | 1 x mono speaker. |
| direct-streaming | Supports direct live streaming using RTMP over Ethernet or a shared mobile internet connection over USB‑C. |
| streaming-platforms | ATEM Television Studio HD8 ISO, ATEM Streaming Bridge, Facebook, Twitch, YouTube, Twitter, Restream.IO, Vimeo, BoxCast, Castr, Afreeca TV, Bilibili, DouYu, Weibo. |
| sd-video-standards | None |
| hd-video-standards | 1080p23.98, 1080p24, 1080p25, 1080p29.97, 1080p30, 1080p50, 1080p59.94, 1080p60; 1080i50, 1080i59.94, 1080i60 |
| ultra-hd-video-standards | 2160p23.98, 2160p24, 2160p25, 2160p29.97, 2160p30, 2160p50, 2160p59.94, 2160p60 |
| sdi-compliance | SMPTE 292M, SMPTE 424M, SMPTE 425M level A and B, SMPTE 2081‑1, SMPTE 2081‑10, SMPTE 2082‑1 and SMPTE 2082‑10 |
| sdi-audio-sampling | 48 kHz, 24‑bit (television standard). |
| media | 2 x USB‑C 3.1 Gen 1 expansion ports for external media for recording Blackmagic RAW. |
| media-format | ExFAT (Windows/Mac) or HFS+ (Mac). |
| supported-codecs | Blackmagic RAW Constant Bitrate 3:1, 5:1, 8:1, 12:1; Blackmagic RAW Constant Quality Q0, Q1, Q3, Q5. |
| storage-type | 2 x USB‑C 3.1 Gen 1 expansion ports for external media. |
| recording-formats | Blackmagic RAW 3:1, 5:1, 8:1, 12:1, Q0, Q1, Q3 and Q5 in 6K (6144 x 3456), 6K 2.4:1 (6144 x 2560), 5.3K 16:9 (5376 x 3024), Ultra HD (3840 x 2160) at the selected frame rate. |
| storage-rates-note | Storage rates based on 30 frames per second. |
| storage-rates-6144-x-3456-6k | BRAW 3:1 – 323 MB/s, BRAW 5:1 – 194 MB/s, BRAW 8:1 – 121 MB/s, BRAW 12:1 – 81 MB/s, BRAW Q0 – 242 to 483 MB/s, BRAW Q1 – 162 to 387 MB/s, BRAW Q3 – 108 to 277 MB/s, BRAW Q5 – 65 to 162 MB/s |
| storage-rates-6144-x-2560-6k-2-41 | BRAW 3:1 – 240 MB/s, BRAW 5:1 – 144 MB/s, BRAW 8:1 – 90 MB/s, BRAW 12:1 – 60 MB/s, BRAW Q0 – 180 to 359 MB/s, BRAW Q1 – 120 to 287 MB/s, BRAW Q3 – 80 to 205 MB/s, BRAW Q5 – 49 to 120 MB/s |
| storage-rates-5376-x-3024-5-3k-169 | BRAW 3:1 – 248 MB/s, BRAW 5:1 – 149 MB/s, BRAW 8:1 – 94 MB/s, BRAW 12:1 – 63 MB/s, BRAW Q0 – 186 to 371 MB/s, BRAW Q1 – 125 to 297 MB/s, BRAW Q3 – 84 to 212 MB/s, BRAW Q5 – 50 to 125 MB/s |
| storage-rates-3840-x-2160-ultra-hd | BRAW 3:1 – 127 MB/s, BRAW 5:1 – 77 MB/s, BRAW 8:1 – 48 MB/s, BRAW 12:1 – 32 MB/s, BRAW Q0 – 96 to 190 MB/s, BRAW Q1 – 64 to 153 MB/s, BRAW Q3 – 43 to 109 MB/s, BRAW Q5 – 26 to 64 MB/s |
| constant-quality-note | Constant Quality storage rates quoted are indicative only. Actual storage rates are entirely dependent on image subject matter. |
| external-control | Blackmagic Zoom Demand and Blackmagic Focus Demand support; Blackmagic Control Protocol over SDI, RTMP and HDMI when used with compatible ATEM switchers; Camera Control REST API over Ethernet or USB Ethernet for external control via HTTP. |
| ntp | Network time protocol support to sync camera time with any NTP server. |
| web-media-manager | Access, browse, download and delete files from any drive connected to the camera over Ethernet. |
| ftp | Download files from any drive attached to your camera using FTP. |
| smb | File sharing using SMB. |
| color-corrector | DaVinci YRGB. |
| live-tally-indicator | 1 x front facing for talent; 1 x rear facing for operator. |
| talkback | SDI Channels 15 and 16. |
| software-included | Blackmagic Camera Setup for Mac and Windows. |
| operating-systems | Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later; Windows 10 and 11. |
| power-supply | 1 x External 12V DC 60W power supply. |
| power-inputs | 1 x 12V DC locking 5.5 mm barrel connector; 1 x 12V DC 4 pin XLR input for external power supply or battery use; 1 x RJ45 Ethernet connector for power from Type 4 PoE power supplies. |
| power-usage | 32‑52 W using DC input; 38‑59 W using Type 4 PoE input. |
| optional-accessories | Blackmagic Focus Demand; Blackmagic Zoom Demand; Blackmagic Studio Converter; ATEM Mini switchers; ATEM SDI switchers; ATEM Constellation switchers; ATEM Television Studio switchers; ATEM Streaming Bridge; Blackmagic MultiDock 10G; HyperDeck Studio HD Plus; HyperDeck Studio 4K Pro; W-HDL-09; Blackmagic Cloud Pod; Blackmagic Cloud Store; Blackmagic Cloud Store Mini 8TB; Ultimatte 12 HD Mini; Ultimatte 12 HD; Ultimatte 12 4K; Blackmagic 3G SDI Shield for Arduino. |
| operating-temperature | 0° to 40° C (32° to 104° F) |
| storage-temperature | -20° to 45° C (-4° to 113° F) |
| relative-humidity | 0% to 90% non-condensing |
| whats-included | Blackmagic Studio Camera 6K Pro; Blackmagic Studio Camera Sun Shade; Tripod Mount compatible with 15mm lightweight rails; Tripod Mount Plate; Turret Dust Cap; External 12V DC power supply with locking connector and international sockets adapters for most countries; Welcome wallet with QR code for software download; DaVinci Resolve download card; Blackmagic Design sticker |
We will open WhatsApp in a new tab. You can also scan the QR below.